Acılı Lahmacun - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

12 Aralık 2019 Perşembe

Acılı Lahmacun

Merhabalar Bugün sizlerle hemen hemen her yörede yapılan bir lezzetli bir yemek olan acılı lahmacun paylaşacağım. Malzemeleri kıvamında olarak yapılan bir lahmacun hiç kimsenin Hayır diyemeyeceği bir yemektir. Öncelikle lahmacun yapılırken nelere dikkat etmeliyiz bu konuda sizinle bazı tüyolar paylaşacağım.
Lahmacun yaparken mutlaka lahmacunda kullanılan sebzeler taze olmalıdır. Lahmacunda kullanacağımız sebzeler orantılı ve kesinlikle tertemiz yıkanıp hijyenik bir duruma getirildikten sonra Lahmacuna kullanılmalıdır. Kullanılan sebzeler taze olmadığı zaman yapacağımız lahmacun lezzetinden tat alamayız.
20 Adet lahmacunumuzda kullanacağımız malzemeler 6 adet DOMATES 6 adet KURU SOĞAN 9 adet SİVRİ BİBER 10 diş SARIMSAK 1 Deste MAYDANOZ 500 gram KIYMA 2 YEMEK KAŞIĞI SALÇA PUL BİBER İSOT 100 gram MARGARİN YAĞ
Lahmacunuzda kullanacağımız malzemeleri dediğim gibi Öncelikle tertemiz yıkamamız gerekir. Ardından domates soğan ve biberleri mizi 3 veya 4 dilim halinde doğrayıp rondodan geçiriyoruz. Rondodan geçirdiğimiz malzemeleri fazla öldürmeden yapmaya dikkat etmemiz gerekir.
Malzemelerimizi rondoda uzun süre doğrarsak malzemeler haliyle su gibi olur. Onun için malzemelerimizi diri kalacak şekilde doğrama mız gerekir. Rondodan geçirdiğimiz sebzelerimizi bir kaba boşaltıp güzelce karıştırmamız gerekir. Malzemelerimizi karıştırdıktan sonra En az 1 veya 1 buçuk saat dinlendirmemiz gerekiyor.
Rondodan geçirdiğimiz malzemelerimizi bir kapta 1,5 saat dinlendirdikten sonra artık lahmacun umuzu yapmaya başlayabiliriz. Lahmacununmuzun iç harcını hamura koyarken ölçüsüne dikkat etmemiz gerekir. Ne çok fazla ne de çok az koymamız gerekiyor.
Lahmacunumuzun malzemesini Yani iç harcını açtığınız hamurun üzerine eşit bir şekilde koyduktan sonra lahmacunu muzu pişmesi için fırına veririz Yaklaşık 3 veya 4 dakika içerisinde lahmacunu muz pişer. Tabi İsteğe göre daha Kıtır Kıtır olmasını istiyorsanız bir dakika daha fazla pişirebilirsiniz
Lahmacunumuz piştikten sonra Kıtır kıtır bir hale geldikten sonra lahmacunu muzu yanında doğradığımız domates salatalık soğan ve benzeri sebzelerle afiyetle yiyebiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa