Patatesli güveç yemeği - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

3 Aralık 2019 Salı

Patatesli güveç yemeği

Türk milleti olarak yemeğe düşkün bir milletiz Türk mutfağı yemek çeşitleri bakımından zengindir.Ülkenin her köşesinde her şehrin kendine özgü lezzetleri vardır. Bunların içinde Güveç mutlaka vardır. Hemen hepimiz etli yemeklere hayır diyemeyiz. Özellikle Güveçte etli bir yemek olduğu için gayet lezzetli bir yemektir. Yemesini zevkli olduğu kadar yapmasında bi okadar zevklidir. Domates biber soğan isteğe göre patates ve patlıcanla yapılan bu yemek ülkemizin hemen her yerinde yapılmaktadır.Bu yemeği yaparken Kesinlikle malzemeler orantılı kullanılmalıdır. Eğer yemekte kullanılan sebzeler orantılı olarak kullanılmazsa Yemeğimiz istediğimiz kıvamda ve lezzete ulaşmaz. Her yemekte olduğu gibi sebzeli patatesli Güveç yemeği inde adım adım aşamaları vardır. Yemek yapılırken gğveximizde kullanacağımız sebzelerin sırasına dikkat etmeliyiz. Çünkü ilk başta kullanacağımız sebzeyi zamanında kullanmasak sonradan kullanırsak sebze iz pişmez çiğ kalır. Yada enson kullanacağımız sebzemizi ilk kullanırsak çok pişer yemeğimiz istenilen kıvama gelmez. Kısacası sebzelerimizi sırasıyla kullanmaya dikkat etmemiz gerekiyor.
Evet şimdi sizlere Kuşbaşılı sebzeli Güveç yeğimizde kullanacağımız malzemeleri ve yemeğin nasıl yapıldığıyıyla ilgili bilgi vereceğim. MALZEMELERİMİZ 500 gram kuşbaşı et 200 gram kuyruk yağı 3 Adet domates 3 Adet patates 5 Adet biber 5 Diş sarımsak 1 yemek kaşığı salça Öncelikle kuyruk yapımızı tavada eridip yağın içindeki yağdan artan kalıntıları ayıklarız. Ondan sonra elde ettiğimiz yağın birazını çömleğimizin Altına dökeriz.Etimizin altına yapılmaması için. Sonra Kuşbaşılı Etimizi çömleğin altına güzelce yerleştiririz ardından biberimizi soğanımızı doğradıktan sonra etin üzerine kıvamında koyduktan sonra sarmısaklarımızı üstüne bıraktıktan sonra salçamızı geriye kalan yağımızın içinde karıştırıp üzerine 1 su bardağı su ekledikten sonra yemeğimizin üstüne dükerek çöleğimizi 200 derece ısınmış fırınımıza koyarız yaklaşık 40 yada 45 dakika pişirmeye bırakırız. Yemeğimiz
45 dakika piştikten sonra yemeğimizi fırından çıkarıp patatesler erken piştiği için en son ekleriz çünkü patatesler çok piştiği zaman içinde eridiği içi yemeğimizin tadını ve kıvamını olumsuz yönde etkiler. küp küp doğranmış patateslerimizi ekledikten sonra biraz karıştırıp yine fırına veririz yaklaşık 20 dakika piştikten sonra fırından çakarırız ve yemeğimizi 20 30 dakika dinlenmeye bırakırız ve yemeğimiz servise hazır hale gelmiş olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa