Zeytinyağlı Sarma - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

22 Aralık 2019 Pazar

Zeytinyağlı Sarma

Merhabalar Bugün sizlerle bir çoğunuzun severek yediği vazgeçilmez bir lezzet olan zeytinyağlı sarma yemeğini paylaşacağım. Zeytinyağlı sarma genellikle çok sevildiği için gerek Evde, restorantlarda, düğün yemeklerinde, hemen her yemek masalarında yeri vardır. Her öğün yiyilebilen bir yemektir. Sıcak veya soğuk da yiyilebilir. zeytinyağlı sarma yaparken Öncelikle Şunlara çok dikkat etmeliyiz. Her yemekte olduğu gibi yemeğimiz de kullanılan malzemeler kesinlikle ölçülü ve orantılı olmalıdır.
Aksi takdirde yemeğimizin tadı lezzetli olmaz. Eğer zeytinyağlı sarma yemeğiniz de salamura yaprak kullanıyorsanız mutlaka yaprakları 3-4 defa yıkayın ve 2-3 dakika boyunca Kaynar suda bekletin tuzu gitmesi gerekiyor Yoksa yapacağınız sarma çok tuzlu olur.
ZEYTİNYAĞLI SARMA YEMEĞİMİZİN MALZEMELERİ KURU SOĞAN, ZEYTİNYAĞI, KARABİBER, NANE, LİMON, İSTEĞE, MAYDANOZ,TUZ, SALAMURA YAPRAK YEMEĞİMİZİN YAPMAYA BAŞLAYALIM:
Öncelikle soğanlarımızı yemeklik doğrayıp yağda kavuracağız ardından pirinçleri ekleyip iyice karıştırdıktan sonra üzerine nane karabiber limon salça ekledikten sonra son olarak tuz ve sıcak su ilave edilir. Bunlar ilave edildikten sonra ocağımızı iyice kısıp pirinçler suyunu çekene kadar pişirmeye bırakıyoruz. Pirinçler suyunu çektikten sonra üzerine maydanozları ekleyip ocağımızın altını kapatırız. Ardından m yukarıda da belirttiğim gibi salamura yapraklarımızı suyla yıkadıktan sonra suyunu sıkarak sudan çıkartırız.
Sudan çıkardığımız yaprakları birer birer serip hazırladığımız iç harcını koyarak güzel bir şekilde sararız bütün yapraklarımı zı bu şekilde sardıktan Sonra hepsini tencereye dizip üzerine zeytinyağı ve bir bardak gezdirdikten sonra yemeğimizi pişirmeye bırakırız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa