Etli Kuru Fasulye - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

14 Ocak 2020 Salı

Etli Kuru Fasulye

Merhabalar sizlerle yemek tarifleri paylaşmaya devam ediyorum. Klasik bir lezzet haline gelmiş bir yemeğin tarifini paylaşacağım. Bu yemeğimiz etli kuru fasulye. Etli kuru fasulye genellikle tercih edilen ve sevilen bir yemektir. genellikle kış aylarında tüketilen bir yemektir. Türk milleti tarafından çok sevilir. Etrafımıza baktığımızda Birçok yerde sadece kuru fasulyeler satan yerlere rastlamak bile mümkün. Genellikle lokantalarda kuru fasulye değildi sadece Kuru diye bilinen bir yemektir. şimdi yemeğimizin malzemelerini paylaşıyorum.
YEMEĞİMİZİN MALZEMELERİ KURU FASULYE BİBER SALÇASI DOMATES SALÇASI TUZ VE BAHARATLAR
Yemeğimize kuru fasulye lerimizi haşlayarak başlıyoruz, genelde akşamdan suya bırakılır ama biz düdüklü tencerede yaptığımız için,fasulye lerimizi önce biraz haşlıyoruz ondan sonra 2-3 saat sıcak suda bekletiyoruz.
Fasulye lerimizi haşladıktan sonra, düdüklü tencereye biraz sıvı yağ koyuyoruz, ardından salçamızı tuzumuzu baharat larımızı ekleyip kavuruyoruz, üzerine etlerimizi ekleyip biraz kavurduktan sonra, haşlanmış olan fasulye lerimizi ekleyip kavuruyoruz.Ardından üzerine sıcak su ekleyip tenceremizin kapağını kapatıp yaklaşık 15-20 dakika içerisinde yemeğimiz pişmiş olur.
yemeğimiz 20 dakika piştikten sonra ocağımızın altını kapatıyoruz yalnız Şuna çok dikkat etmemiz gerekiyor. düdüklü tencerenin kapağını Ocağı kapattıktan hemen sonra açmamak gerekir 10-15 dakika sonra yavaşça havası alınarak açılması gerekir.
AFİYET OLSUN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa