Etli Nohut yemeği - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

1 Ocak 2020 Çarşamba

Etli Nohut yemeği

Merhabalar bu akşam sizlerle hem sağlıklı hem de lezzetli bir yemek paylaşacağım. Paylaşacağımız yemek etli nohut yemeği, etli nohut yemeğimiz yapımı biraz uzun süren bir belli aşamalar ile yapılan bir yemektir. Etli nohut yemeği mizdeki en önemli püf noktası yemekte kullanacağımız nohutların mutlaka organik olmasına dikkat edelim. Bu akşam yapacağımız etli nohut yemeğinde ben organik nohut kullanacağım şimdi yemeğimizin malzemelerini paylaşarak yemeğimizi yapmaya başlayalım.
MALZEMELERİMİZ KIRMIZI ET, NOHUT, SALCA, VE BAHARATLAR Öncelikle nohutlarımızı haşlıyoruz. nohutlarımızıdaha sonra düdüklü tencerede gideceğimiz için nohutlarımız bir kere Kaynadıktan sonra ocağımızın altını kapatıp nothutlarımızı yaklaşık 2,3 saat suyun içinde bekletiyoruz. ardından haşlanmış notlarımızı tencereden çıkarıp bir süzgece koyup süzüyoruz.
nohut haşlama işleminiz bittikten sonra sıra etimize geliyor Öncelikle ettiğimizi küp küp doğruyoruz ardından düdüklü tencere mizi biraz yağ koyup salça ve baharatlarını ekleyip etimizi tencereye koyup kavuruyoruz.
Etimizi Salça ile Biraz kavurduktan sonra haşlanmış nohut larımızı üzerine ekleyip biraz daha karıştırıp kavuruyoruz. Ardından yemeğimize sıcak su katıyoruz. Burada şunu belirtmek isterim yemeğimiz de kuzu eti kullandığım için nohutla kuzeytemiz birlikte Aynı kıvamda pişer. Açma dana eti ya da farklı bir et kullandığınız zaman mutlaka önceden bir 10-15 dakika hepinizi pişirin. Bütün bu işlemlerin ardından düdüklü tencerem izin kapağını kapatıp yaklaşık 20-25 dakika yemeğimizi pişirmeye bırakıyoruz.
yemeğimiz 20-25 dakika piştikten sonra ocağımızın altını kapatıp 5-10 dakika bekledikten sonra düdüklü tencere mizin havasını alarak, kontrollü bir şekilde kapağını açarız ve yemeğimiz servise hazır hale gelir. Afiyet olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa