Peynirli maydanoslu Börek - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

20 Ocak 2020 Pazartesi

Peynirli maydanoslu Börek

Özel günlerde, davetlerde, yemekli düğünler de, beş çaylarında, altın günlerinde çayın yanında hamur işlerinin olmazsa olmazlarından birisi de börektir. Bugün sizlerle hazır yufkadan peynirli tepsi böreği yapacağız.Yapacağımız börek, bir ara Sıcak olarak da tüketilebilir. yapımı Oldukça rahat pratik yapılabilecek bir börek tarifini sizlerle paylaşıp yapmaya başlayalım. Öncelikle böreği mizde kullanacağımız malzemeler şunlardır:
İÇ HARCI MALZEMELERİ PEYNİR, MAYDANOS 1 SU BARDAĞI SIVI YAĞ 2 SU BARDAĞI SÜT 2 ADET YUMURTA
Öncelikle böreğim izin iç harcını hazırlamak için, biraz peynir yarım deste maydanoz doğrayıp bir kasede karıştırıyoruz.Ardından bir kaseye Süt yağ yumurtaları koyup iyice çırpıp birbirine karıştırıyoruz
Sonra süt, yumurta ve yağdan yaptığımız sıvı karışım karışımımızı tepsiye serdiğimiz yufkanın üzerine sürüp, ardından bir kat daha yufka serdikten sonra yine üzerine yağımızı sürdükten sonra, daha önce peynir ve maydanoz da yaptığımız iç harcımızı yufkanın üzerine eşit şekilde dağıtırız ardından üzerine 1 kat yufka serdikten sonra yine üzerini yağlayıp bir yufka daha koyuyoruz.
Yufka larımızı tepsiye dizdikten sonra dizdiğimiz tepsideki yufkaları Dilim dilim kesiyoruz.Ardından 10-15 dakika bekledikten sonra tepsi mizi fırına atıyoruz.Tepsiyi fırına attıktan sonra yaklaşık 35-40 dakika içerisinde böreği miz pişmiş hale gelmiş olur.
böbreğimiz fırında piştikten sonra böbreğimizi fırından çıkarıyoruz fırından çıkardıktan yaklaşık 10-15 dakika sonra böbreğimizi afiyetle yiyebiliriz.
AFİYET OLSUN :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa