Sarma dolma tarifi - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

4 Ocak 2020 Cumartesi

Sarma dolma tarifi

Bugün sizlerle hemen hemen her yörenin olmazsa olmazı klasik lezzetlerden sarma ve dolma yemeğinin tarifini paylaşacağım. Bu yemeğimiz yapımı zahmetli olsa da yediğiniz yemeğin, tadına lezzetine vardığınız zaman çektiğiniz zahmet hemen unutulur. Sarma ve dolma hemen hemen her öğün yenilebilen bir yemektir. Sıcak veya soğuk tüketilebilir, bütün düğünlerde restorantlarda toplu yemeklerde sofrada illaki yeri vardır. Her yemekte olduğu gibi bu yemeğimiz de de kullanacağımız malzemeleri orantılı ve sırasıyla yapmaya dikkat etmemiz gerekir. Şimdi yemeğimizi malzemelerini paylaşarak yemeğimizi yapmaya başlayalım.
MALZEMELERİMİZ :KURUTULMUŞ BİBER, KURUTULMUŞ PATLICAN, SALAMURAYA YATIRILMIŞ ÜZÜM YAPRAĞI, VE LAHANA İÇ HARCI MALZEMELERİ:DOMATES, BİBER, SOĞAN, MAYDANOZ, PİRİNÇ, SALÇA BAHARATALAR:TUZ, KARA BİBER, REYHAN, KEKİK,KİMYON
Öncelikle kururulmuş biber, kururulmuş patlıcan, üzüm yaprağı, ve daha lahanamızı sıcak suda haşlıyoruz. Bunları haşlarken mutlaka Şunlara dikkat etmeniz gerekir. Fazla haşlamaya dikkat ediniz. Eğer fazla başlarsanız Daha sonra da tencerede pişeceği için yani iç harcı doldurulduktan sonra yaprakların yırtılma ve yırtılma riski olduğu için yemeğiniz tencerenin içinde dağılabilir.Bunun için haşlarken fazla haşlamamaya dikkat etmeniz gerekir. Ardından iç harcımızı hazırlamak için pirincimizi güzelce yıkıyoruz, domates, biber, maydanoz ve soğanlarımızı ufak ufak doğrayıp üzerine baharatları ve salçayı ekledikten sonra iyice karıştırıyoruz.
Yemeğimizin iç harcını hazırladıktan sonra, Biber, patlıcan, ve yaprakların içini fazla iç harcı koymayacak şekilde doldurup, sararız. Doldurduğumuz ve sardığımız yaprak ve biber lerimizi bir tencereye güzelce gideriz.
Resimde de gördüğünüz gibi tencereye dizmiş olduğumuz sarma ve dolmalarımızın suyunu ekleyeceğiz. Ben yemeğimizde sumak kullanacağım, sumağı Öncelikle kaynatıyoruz, kaynattıktan sonra bir Süzgeç yardımıyla suyunu süzüyoruz, süzdüğümüz suyu dolma larımızın üzerine döktükten sonra yemeğimizi kısık ateşte pişirmeye bırakıyoruz. Sumak sarma ve dolma ya farklı bir lezzet farklı bir tat kattığı için genellikle Güneydoğu ve Anadolu yörelerinde sumak kullanılır. yemeğimiz yaklaşık 45 dakika boyunca kısık ateşte pişmesi gerekir.
Yemeğimiz 45 dakika boyunca piştikten sonra, yemeğin piştiği den emin olduktan sonra, ocağımızın altını kapatıp yemeğimizi yaklaşık 10-15 dakika dinlendirdikten sonra afiyetle yiyebiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa