Şekerpare Tatlı tarifi - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

6 Ocak 2020 Pazartesi

Şekerpare Tatlı tarifi

Tatlı çeşitlerinden şekerpare tatlısı, oldukça hafif ve lezzetli bir tatlıdır. Yapımı Biraz zahmetli olsa da tadı Oldukça güzel ve sevilen bir tatlıdır. Sizlerle şekerpare tatlısının tarifini ve püf noktalarını paylaşacağım. Şimdi sizlerle Şekerpare tatlısının malzemelerini paylaşarak tatlımızı yapmaya başlayalım. Her şeyde olduğu gibi tatlı da da malzemeleri mutlaka orantılı ölçülü kullanmaya dikkat etmemiz gerekir.Tatlımız da kullanacağımız malzemelerden birinin bile az veya fazla kullandığımız zaman tatlımız istediğimiz kıvamda ve lezzette olmaz onun için bunlara dikkat etmemiz gerekir.
TATLIMIZIN MALZEMELERİ: 3 SUBARDAĞI UN, 3 SUBARDAĞI ŞEKER, 1 ÇAY BARDAĞI SIVI YAĞ, 200 GRAM TEREYAĞI, 3 YEMEK KAŞIĞI PUDRA ŞEKERİ, 3 YEMEK KAŞIĞI İRMİK, 1 PAKET KABARTMA TOZU,
tatlımıza şerbeti ile başlayalım, tencereye 3 bardak şeker koyup üzerine 3 su bardağı su ekledikten sonra tatlımızın şerbetini kaynatmaya bırakıyoruz. Tatlımızın şerbeti Kaynadıktan sonra yaklaşık 15-20 dakika boyunca kaynaması lazım. Tatlımızın şerbetine 2-3 damla limon damlatmaız lazım sonradan şerbetinin şekerlenmemesi için limon katmamız gerekir. Tatlımızın şerbeti Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatıp ılıyana kadar soğutmaya bırakırız.
Tatlımızın şerbetinden sonra hamurunu yapmaya başlayalım. Öncelikle bir kaseye oda sıcaklığında ılık hale gelmiş tereyağı mızı koyup üzerine sıvı yağ, yumurta, pudra şekeri irmik, ve kabartma tozunu ekledikten Sonra, unumuzu Azar azar ekleyip hamurumuzu yoğuruyoruz hamurumuz kıvamına gelene kadar unumuzu Azar azar ekleyip yoğuruyoruz.
hamurumuzu yoğurduktan sonra yoğurduğumuz hamurumuzda şekiller verip tepsiye dizeriz tepsiye dizdikten sonra şekillendirdiğimiz hamurları mızın üzerine fındıkları da koyarak daha önce 170 derecede ısınmış fırınımızda koyarız
Şekil verdiğimiz Şekerparelerimizi fırına koyduktan sonra kesinlikle fırınınızın kapağını açamıyoruz. Açtığımız zaman hamurlarımız kabarmaz yaklaşık 15-20 dakika boyunca Şekerparelerimiz fırında piştikten sonra tepsimizi fırından çıkarıyoruz.
Şekerpare lerimizi fırından çıkardıktan sonra bir 5 dakika dinlenmeye bırakıyoruz oğuması için. Ardından Hazırlamış olduğumuz şerbetim izi Şekerpare lerimizin üzerine eşit bir şekilde dökerek tatlımızı dinlenmeye bırakıyoruz. Yaklaşık tatlımız 2 saat falan dinledikten sonra tatlımızı afiyetle yiyebiliriz.
AFİYET OLSUN :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa