Yayla Çorbası - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

2 Ocak 2020 Perşembe

Yayla Çorbası

Kış aylarının olmazsa olmazı lezzetlerinden Yayla çorbasının tarifini sizlerle paylaşacağım. Yayla çorbasının bir hikayesi vardır. Adını oradan alır. Eskiden Osmanlı döneminde yaylaya giden çobanların yaylada uzun süre kaldıkları için koyunlardan aldığı sütten yoğurt ve peynir yaparlardı koyun sütünden elde ettiği yoğurtla yaylada un ve birkaç başka malzeme ile bu çorbayı yaparlardı. Bundan dolayı yayla çorbası diye günümüze kadar ismi geldi. Yayla çorbasının ana malzemesi yoğurt dur abii İsteğe göre başka malzemelerle yapılabilir. YAYLA ÇORBAMIZIN MALZEMELERİ
3 SU BARDAĞI YOĞURT 1 ÇAY BARDAĞI PİLAV 2 YEMEK KAŞIĞI UN 1 YUMURTA NANE ve TUZ
Öncelikle planımızı bir güzel yıkayacağız ardından yıkadığımız pilavı mızı bir tencereye boşaltıp, üzerine 3 veya 4 su bardağı sıcak su veya soğuk su ekliyoruz. Suyumuzu ekledikten sonra pilavımızı biraz pişirmeye bırakıyoruz.
"
Pilav ımızın suyu ekleyip, planımızı pişirmeye bıraktıktan sonra yoğurt Un yumurta tuz Nane ve yağ Bunların hepsini bir kaba boşaltıp iyice karıştırıyoruz. Karıştırdıktan sonra malzemelerimizi pişmiş olan pirincim izin üzerine ekleyip çorbamız kaynayana kadar bir Çırpıcı yardımıyla karıştırıyoruz. Çorbamızı kaynayana kadar karıştırmamızın sebebi Yoğurdun katı hale gelmemesini engellemek için.
çorbamız Kaynadıktan sonra 10-15 dakika pişirmeye bırakıyoruz. Çorbamız 10-15 dakika piştikten sonra hazır hale gelmiş olur ocağımızın altını kapatıp çorbamızı 10-15 dakika dinlenmeye bıraktıktan sonra afiyetle yiyebiliriz.
AFİYET OLSUN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa