El İşi Tığ Oyası Yazma Modelleri - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

8 Şubat 2020 Cumartesi

El İşi Tığ Oyası Yazma Modelleri

El işi oya sanatı geçmişten günümüze akseden önemli El sanatlarından birisidir. Günlük hayatımızda genellikle hazır giyime Yöneldiğimiz için. El işi sanatlarına pek rastlama satta geçmişten bugüne ilişki sanatı hiçbir zaman popülerliğini kaybetmemiştir. Aksine eski yıllara göre el işi sanatında kullanılan iplikler pek de kaliteli sayılmazdı. Ancak şimdilerde El işi sanatı için özellikle üretilen iplikler daha kaliteli bir hale gelmiş olur. Bu ipliklerle yapılan yazma kenarları havlu kenarları ve benzeri el işi ile yapılan ürünler daha da bir değerli kaliteli olmuştur.
Elişi sanatına özellikle bayanların hayatımdaki yeri ve önemi oldukça büyüktür. Çeyiz sandıklarını olmazsa olmazlarından biri olan El işi tığ oyası ile etrafları yapıldıktan sonra daha da farklı bir görselliğe ulaşırlar. Özellikle Emekçi Anadolu kadınlarının Emek vererek günlerce uğraştıktan sonra yaptıkları yazmaları gerek çeyizlik gerek ise hediyelik eşya olarak kullanırlar.
El işi oya sanatı oldukça zahmetli bir iş olup ve bayanların bin bir emek vererek günlerce uğraştıkları yazmaları yaparken Bazen en ufak bir hatadan dolayı bile bir yazmayı baştan sona söktükleri oluyor. Bu yüzden el işi ile yapılmış bir yazmanın bir bayanın hayatındaki önemi ve değeri oldukça büyüktür görmüş olduğunuz yazma modelleri tamamen el emeği göz nuru ile Yapılmıştır.
Görmüş olduğunuz yazmaların etrafına yapılmış olan oyalar yazma ile uyumluluğu açısından oldukça hoş bir görüntü kazandırılmıştır. Yazma yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi de yazmanın etrafında Oya yaparken kullanılan ipliğin mutlaka yazma ile uyumlu olmasına çok dikkat etmek gerekir.
Buradaki Püf nokta yazmanın oyalarında kullanacağınız ipin mutlaka yazmadaki herhangi bir renkle aynı olması gerekiyor. Aksi takdirde yazmada kullanacağını yazmadan bağımsız bir renk kesinlikle yazma ile uyum sağlamaz ve göze hoş gelmez görmüş olduğunuz yazmalarda. Yazmanın etrafında kullanılan iplerin yazmaya Uyumlu olduğunu görüyorsunuz.
Görmekte olduğunuz Yazmaları etrafı tamamen el işi tığ oyası ile Yapılmıştır. Her ne kadar Evlenecek olan bayanların el işi ile yaptıkları yazmaları çeyiz Için yapıyor olsalar da birçok kişide el işi ile yaptıkları yazmaları satarak geçimlerini kazanmaktadırlar. Kısacası el işi oya sanatı her açıdan özellikle bayanların hayatında yeri ve önemi büyüktür. Görmüş olduğunuz yazma modelleri hem çeyiz sandığı için hem de Hediye etmek için ideal modellerdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa