Fırında Patatesli Hamsi tarifi - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

6 Şubat 2020 Perşembe

Fırında Patatesli Hamsi tarifi

Kış aylarında severek tükettiğimiz balık çeşitlerinden olan hamsi yemeğinin tarifini sizlerle püf noktaları ile birlikte paylaşmaya çalışacağım. Hamsi birçok şekilde pişirilip yenilebilen balık çeşitlerindendir.
Gerek ızgara, buğulama, kızartma, Hatta karadenizlilerin vazgeçilmezi olan hamsinin turşusunu bile kurmaktadırlar.Pazar tezgahları nın en çok satılan ürünlerinden birisidir. Hamsinin faydaları saymakla bitmez göz sağlığı sindirim sistemi, kan basıncı dengelemede ve insan sağlığını olumlu yönde etkileyen birçok şey açısından hamsi oldukça besin değeri yüksek bir balık çeşididir.Sizlerle fırında Patatesli hamsi yemeğini yapmaya çalışacağız.
MALZEMELERİMİZ 3 ADET PATATES 1 KİLO HAMSİ 1 YEMEK KAŞIĞI SALÇA 1 ADET SOĞAN 1 ADET LİMON YARIM ÇAY BARDAĞI SIVI YAĞ TUZ VE İSTEĞE GÖRE BAHARATLAR
Öncelikle bir kaba hamsi ve patatesleri boşaltıyoruz, üzerine salça yağ tuz ve baharatlarını da ekledikten sonra güzel bir şekilde harmanlıyoruz. Malzemelerimizi harmanladıktan sonra yaklaşık 20 dakika boyunca bekletiyoruz.
Malzemelerimizi harmanlıdıktan sonra resimde görmüş olduğunuz gibi malzemelerimizi hepsini bir tepsiye güzel bir şekilde dağıtıyoruz. son olarak tepsim izin üzerine doğramış olduğumuz soğanlarımızı ve limon larımızı üzerine eşit bir şekilde koyuyoruz. Üzerine sıvı yağı gezdiriyoruz, soğan ve limonları koymamızın amacı patatesli hamsi yemeğimizin hem lezzetli yapar hem de balık kokusunu önlemiş olur.Artık yemeğimizi fırına verme zamanı geldi Hazırlamış olduğumuz tepsiimizi daha önce 200 derecede ısınmış olan fırına koyduktan sonra yaklaşık 45-50 dakika boyunca pişmesi bekliyoruz.
Özellikle pişme süresi ne çok dikkat edin çünkü pişirme süresine dikkat etmediğiniz takdirde yemeğiniz az piştiği zaman balıklar çiğ kalır,ve lezzetli olmaz ya da çok piştiği zaman balıklar çok kuru olur ve yine yemeğinizden bir tat alamazsınız. Bunun için pişirme süresine çok dikkat etmeniz gerekir. Patatesli hamsi yemeğimiz 45 dakika piştikten sonra fırından çıkarıyoruz
Patatesli hamsi yemeğimizi fırından çıkardıktan sonra yaklaşık 15 dakika beklemeniz gerekir 15 dakikanın sonucunda yemeğimiz hazır olmuş olur.
AFİYET OLSUN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa