Karnıyarık Tarifi - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

5 Şubat 2020 Çarşamba

Karnıyarık Tarifi

Türk mutfağının olmazsa olması klasik bir lezzet olan karnıyarık yemeğinin tarifini ve püf noktaları ile birlikte sizlerle paylaşacağım.
Ana malzemesi kıyma ve patlıcan olan yemeğimizin lezzetini ve kıvamını tutturabilmek için, yemekte kullanılan malzemelerin orantılı ve sırasıyla kullanılmasına dikkat etmemiz gerekiyor.Karnıyarık yemeğinin kıvamını ve lezzetlinin tutturmak için dikkat etmemiz gereken en önemli şey, fırında pişirme süresine çok dikkat etmemiz gerekiyor. Yemeğimiz de kullanacağımız patlıcan taze olmasına ve kızartırken mutlaka fazla kızartmamaya dikkat edin.Çünkü patlıcan daha sonra da fırında pişeceği içine koyduğumuz kıymanın dağılıp dökülmemes için kızartırken kızartma süresini iyi ayarlamak gerekir.
MALZEMELERİMİZ : 6 ADET PATLICAN 3 DİŞ SARIMSAK 500 GR KIYMA 6 ADET SOĞAN 4 YEŞİL BİBER 1 YEMEK KAŞIĞI DOMATES SALÇASI 1 DEMET MAYDANOZ 1 YEMEK KAŞIĞI BİBER SALÇASI VE BAHARATLAR Öncelikle yemeğimizde kullanacağımız patlıcanları kızartıp bir kenara bırakıyoruz. Patlıcan larımızı kızarttıktan sonra soğanlarımızı Küçük küçük doğrayıp bir tavada iyice kızartıyoruz. Soğan larımız kızardıktan sonra doğramış olduğumuz birbirlerimizi üzerine ekliyoruz soğan ve biberleri mizi biraz karıştırıp kızarttıktan sonra üzerine kıyma mızı ekliyoruz, kıyma mızı ekledikten sonra soğan sarımsak ve biberler ile birlikte kıyma mızı karıştırıp pişiriyoruz.Ardından 1 adet domates doğrayıp ekliyoruz.Sonra salçamızı baharat larımızı ve maydanozu ekledikten sonra malzemelerimizi iyice karıştırdıktan sonra ocağımızın altını Kapatıyoruz.
karnıyarık yemeğimizin iç harcını hazırladıktan sonra daha önce kızartmış olduğumuz patlıcanları içerisini resimde görmüş olduğunuz gibi dolduruyoruz karnıyarık yemeğimizin iç harcını kızartmış olduğumuz patlıcanların içerisine orantılı bir şekilde doldurduktan sonra, karnıyarık yemeğimizin sosu için 2 adet domatesi rendeleyip doldurmuş olduğumuz patlıcanların üzerine döküyoruz.
bütün bu işlemler bittikten sonra tepsiye dizdiğimiz patlıcanları 200 derecede ısınmış olan fırına koyuyoruz yukarıda da belirttiğim gibi yemeyin fırında pişme süresi ne dikkat edin yemeğimiz fırında yaklaşık 30-35 dakika pişmesi lazım.Karnıyarık yemeğimiz 30-35 dakika piştikten sonra hazır olmuş olur.
Karnıyarık tesisini fırından çıkardıktan sonra, yaklaşık 10 dakika boyunca dinlenmeye bırakıyoruz. 10 dakika dinlendirdikten sonra yemeğimiz servise hazır hale gelmiş olur. AFİYET OLSUN :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa