Makbule Tarifi - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

21 Şubat 2020 Cuma

Makbule Tarifi

Makbule yemeği Türk mutfağının en lezzetli yemeklerine bir tanesidir. Makbule yemeği tavuk patates pirinç pilavından yapılan lezzetli bir yemektir. Makbule yemeğini yaparken yemekte kullanım malzemeleri mutlaka ayarında ve kıvamında kullanılmasına dikkat ettiğimiz takdirde yemeğinizin lezzeti ve kıvamı yerinde olmuş olur. Öncelikle yemeğimde malzemelerimizi sizlerle paylaşarak yemeğimizi yapmaya başlayalım.
MALZEMELER 1 KG TAVUK 2 SU BARDAĞI PİRİNÇ 4 ADET PATATES İSTEĞE GÖRE BAHARATLAR
Makbule yemeğimize öncelikle patatesleri küp küp doğradıktan sonra güzelce yıkıyoruz, ardından patatesleri kızartmak için bir tavaya veya tencereye yağı koyup patatesleri yağda kızartıyoruz.
Tavuğumuzu da göz kararı belli parçalara ayırdıktan sonra patatesleri kızarttığımız yağın içerisinde güzelce kızartıyoruz, kızartma işlemi bittikten sonra kızarmış tavuklarımızı patatesleri koyduğumuz tabağa alıyoruz.
Patates ve tavukları kızarttıktan sonra bunları bir tencerenin içerisine koyuyoruz
Bütün bu işlemler bittikten sonra sıra pilavımızı pişirmeye geliyor. Yukarıda belirttiğim ölçüde pilavı bir tencereye boşaltıp üzerine su döktükten sonra yaklaşık bir 5 dakika boyunca piştikten sonra, daha önce patates ve tavuklarımızı koyduğumuz tencerenin üzerine boşaltıp yemeğimizi pişirmeye bırakıyoruz.
Makbule yemeğimiz yaklaşık 10-15 dakika geçtikten sonra servise hazır hale gelmiş olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa