Arpa Şehriyeli Pirinç Pilavı - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

30 Mart 2020 Pazartesi

Arpa Şehriyeli Pirinç Pilavı

Selamlar yemek tariflerimizden bugün sizlerle ana yemeklerin olmazsa olmazı olan arpa şehriyeli pirinç pilavı tarifini püf noktalarına değinerek paylaşmaya çalışacağım. Pilavımızın püf noktası şüphesiz tereyağıdır. Çün tereyağı pilava muhteşem bir tat ve lezzet katar. PİLAVIMIZIN MALZEMELERİ, 2,5 SU BARDAĞI SICAK SU, 2 SU BARDAĞI PİRİNÇ, YARIM SU BARDAĞI ARPA ŞEHRİYE, 4 YEMEK KAŞIĞI TEREYAĞI, 3 YEMEK KAŞIĞI SIVIYAĞ, YETERİNCE TUZ.
PİLAVIMIZIN HAZIRLANIŞI: Pilavımızın tane tane ve lezzetli olması için pirinçleri bir kaba alarak üzerini geçecek şekilde kaynatılmış su dökerek yaklaşık 1 saat boyunca bekletiyoruz. Ardından beklettiğimiz pirinçleri beyaz suyu geçene kadar güzelce yıkayıp suyunu süzüyoruz. Pilavımızı yapacağımız tencereye sıvı yağımızı ilave edip üzerine arpa şehriyeleri ekleyerek kavuruyoruz şehriyelerin rengi dönene kadar kavurmaya devam ediyoruz şehirlerin rengi döndükten sonra tereyağını da ekleyip ardından süzmüş olduğumuz pirinçleri tenceremize alarak yaklaşık 5 dakika boyunca kavuruyoruz.
Ardından üzerine iki buçuk su bardağı sıcak su ekleyerek tenceremizin kapağını kapatıyoruz pilavımız kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını iyice kısarak pilavımızı pişirmeye bırakıyoruz. Pilavımız suyunu çektikten sonra ocağımızın altını kapatarak 15-20 dakika dinlendirdikten sonra servis edebiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa