El işi yazma Modelleri - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

3 Mart 2020 Salı

El işi yazma Modelleri

El işi sanata uzun yıllardan buyana günümüze taşınan en önemli sanatlardan birisidir. Özellikle bayanların günlük hayatlarında el işi sanatı ile yaptıkları yazma kenarları, havlu kenarları, patikler, çocuk yelekleri ve bunun gibi birçok el sanatı ile yapılmış olan eşyaları gerek çeyizlik için gerek hediye için gerekse günlük hayatlarında kullanmak için yapmaktadırlar. Etrafımızda gördüğümüz el işi sanatı ile yapılmış olan yazma kenarı havlu kenarı veya bir çocuk yeleği bir patik görünüş olarak basit gelebilir.
Ancak belirtmiş olduğum ürünlerin nasıl yapıldıklarını ne tür zorluklarla yapıldığına sahit olmak lazım. El işi sanatı çoğu insan için vazgeçilmez bir tutku olsa da birçok insan içinde ekmek kapısıdır. Özellikle Anadolu bölgesindeki emekçi kadınların daha çok ilgi duydukları bir sanattır. Elişi sanatı oldukça emek isteyen zahmet isteyen sabır isteyen bir sanattır. Sizlerle paylaştığım yazma modellerinin tamamen tığ ile yapılmış modellerdir.
Yazma kenarlarına oya yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şey yazmanın rengine göre mutlaka bir iplik kullanılması gerekir. Örneğin bir yazmada üç renkli iplik kullanıyorsanız mutlaka o ipliklerden bir veya iki tanesi yazma da bulunan renklere uyumlu olması gerekiyor.
Resimlerde de görmüş olduğunuz gibi yazma kenarında bulunan oyaları ve oyaların renklerinin yazma ile uyumluluğunu görüyorsunuz. Bin bir emekle yapılmış olan tığ işi yazma modelleri çeyiz sandıklarının olmazsa olmaz parçalarından bir tanesidir. Gerek günlük hayatta kullanılan gerek ise hediye edebileceğiniz ideal hediyelerden birisidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa