Etsiz Kuru Fasulye Tarifi - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

28 Mart 2020 Cumartesi

Etsiz Kuru Fasulye Tarifi

Kuru fasulye yemeklerinde genellikle restorantlarda lokantalarda etli yaparlar. Ancak ben daha önce etlin kuru fasulye tarifini paylaştığım için bu gün etsiz tarifini sizlere sunacağım. Kuru fasulye yemeğinin püf noktası fasulyelerin bir gün önceden suda bekletilmiş olması gerekiyor.
MALZEMELERİMİZ 1 ADET SOĞAN UFAK DOĞRAMIŞ SOĞAN, 3 ADET DOĞRANMIŞ SİVRİ BİBER, 1 YEMEK KAŞIĞI TEREYAĞI, 2 YEMEK KAŞIĞI SIVIYAĞ, YARIM YEMEK KAŞIĞI BİBER SALÇASI, YARIM YEMEK KAŞIĞI DOMATES SALÇASI, YETERİNCE TUZ, VE İSTEĞE GÖRE BAHARATLAR. HAZIRLANIŞI: Bir gün önceden suda beklettiğimiz Fasulyeleri gazının iyice yok olması için bir tencereye koyup üzerini geçecek kadar su ekleyerek yaklaşık 15-20 dakika boyunca pişiriyoruz, bu pişirme esnasında fasulyelerin gazı iyice çıkmış oluyor ve suyun üzerinde köpükler birikmiş olur, birikmiş olan köpükleri bir kaşık yardımıyla tamamen hepsini alıyoruz, fasulye lerimiz 5-10 dakika daha piştikten sonra ocağın altını kapatıyoruz. Üzerine soğuk su ekleyerek dinlenmeye bırakıyoruz. Soğuksu eklememizin sebebi ise, fasulyelerin bekleme esnasında iyice şişmesi ve kıvamına gelmesi için soğuk su ekliyoruz. Fasulyeler dinlendikten sonra bir süzgeçe koyarak suyunun süzülmesini sağlayacağız. Yemeğimizi yapacağımız tencereye 2 yemek kaşığı sıvı yağ, bir yemek kaşığı tereyağı ekleyip kızartıyoruz, yağımız kızardıktan sonra içerisine doğramış olduğumuz soğanları ekleyip rengi dönene kadar karıştırıyoruz. Ardından aynı şekilde sivribiberlerimizi ekliyoruz biraz karıştırdıktan sonra üzerine salça ekliyoruz. Salçanın kokusu çıkana kadar kavuruyoruz ardından üzerine tuz karabiber pul biber İsteğe göre baharatları ekleyip karıştırıyoruz.
Son olarak süzdüğümüz kuru fasulyelerimizi tenceremize alıyoruz, üzerini geçecek kadar su ekliyoruz ardından ptencere mızın kapağını kapatarak yemeğimizi pişirmeye bırakıyoruz. Fasulyeleri daha önce de haşladığımız için yaklaşık 15-20 dakika kısık ateşte piştikten sonra ocağımızın altını kapatıp yemeğimizi servis edebiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa