Ev Yapımı Kelebek Baklava Tarifi - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

28 Mart 2020 Cumartesi

Ev Yapımı Kelebek Baklava Tarifi

Merhabalar Bugün sizlerle nefis bir tatlı tarifini paylaşacağım.
yapacağımız tatlı ev yapımı kelebek baklava, uğraştırıcı bir tatlı olsa da tatlı da kullanılan malzemeler ölçülü ve ayarında kullanılırsa oldukça lezzetli ve kıvamında bir tatlı olur. HAMURUNUN HAZIRLANIŞI 4 SU BARDAĞI UN içerisine 2 ADET YUMURTA 1 TATLI KAŞIĞI TUZ ve 1 SU BARDAĞI SU ekleyer karıştırıyoruz. Hamurumuz İstediğimiz kıvama getirene kadar elimizle yoğuruyoruz. Yoğurduğumuz hamuru 12 eşit parçaya bölüyoruz ve her bir parçayı elimizle avuç içi büyüklüğünde açıp aralarına nişasta serpiştirdikten sonra 20-25 dakika kadar dinlenmeye bırakıyoruz. Şimdi tatlımızın şerbetini hazırlamaya başlayalım.
KAMAĞI İÇİN, Tatlımızın için kaymak kullanacaz.Kaymak gerçekten de tatlıya ayrı bir tat aynrı bir lezzet katacaktır. Bir tencereye 3 SU BARDAĞI SÜT ekliyoruz üzerine YARIM SU BARDAĞI İRMİK ekleyerek karıştırıyoruz. Ardından ocakta katı bir kıvama gelene kadar pişiriyoruz.Kaymak istediğimiz kıvama geldikten sonra ocağımızın altını kapatıp. Kaymağı dinlenmeye bırakıyoruz. Bu arada dinlemiş olan hamurları ince bir şekilde oklava ile açmaya başlayalım. YUFKA AÇMA İŞLEMİ Hamur parçalarından 4 parçayı alıyoruz göz kararı bir tava büyüklüğünde açtıktan sonra 4 parça hamurumuzu da aralarına bol nişasta serperek üst üste koyarak istenilen kıvama gelene kadar oklava ile inceltiyor Uz geri kalan hamurları da aynı şekilde açtıktan sonra açmış olduğumuz yufkaları göz kararı kare şeklinde hepsini kesiyoruz her bir kare 3 santim büyüklüğünde olması ideal olur.
Ardından kestiğimiz kare hamurların içerisine daha önce hazırlamış olduğumuz kaymaktan birer tatlı kaşığı ortasına koyuyoruz. Ardından kaymağın yanına birer parça ceviz koyarak kare hamurumuzu çapraz olarak resimde görmüş olduğunuz gibi şekil veriyoruz, şekil verdiğimiz tatlılarımızı bir tepsiye güzelce diziyoruz ve üzerine yaklaşık 200 gram eritilmiş tereyağını eşit bir şekilde gezdirdikten sonra, 200 derecede ısınmış olan fırına koyuyoruz. Kontrolü bi şekilde yaklaşık 50 dakika pişmesi lazım. Tatlımız fırında pişerken tatlımızın şerbetini hazırlayalım. ŞERBETİ İÇİN Bir tencereye 3 SU BARDAĞI SU ekliyoruz üzerine 3 SU BARDAĞI TOZ ŞEKER ekliyoruz ve ocakta pişiriyoruz tatlımızın şerbeti istenilen kavama geldikten sonra şerbeti biraz dinlendiriyoruz.
Ardından tatlımız piştikten sonra şerbetimizi tepsinin hereyerine eşit şekilde gezdiriyoruz. Tatlımızı şerbetini çekmesi için dinlendirdikten sonra servis edebiliriz. Afiyet bal şeker olsun :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa