Ev yapımı Şöbiyet Tatlısı Tarifi - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

15 Mart 2020 Pazar

Ev yapımı Şöbiyet Tatlısı Tarifi

Hayıtımızın olmazsa olmaz lezzetlerinden biri olan tatlı yemeklerden sonra ençok tükettiğimiz yiyecektir. Gerek günlük hayatımızda gerek ziyaretlerde kız istemelerinde elimizde götürdüğümüz önemli bir lezzet tir. Tatlı tarifleri menümüzde bu gün ev yapımı Şöbiyet tatlısı tarifi var. Şöbiyet tatlısı oldukça zahmetli bir tatlıdır.
Ancak güzel yapıldığında tadına doyum olmayan bir tatlıdır. Şimdi tatlımızı yapmaya başlayalım. TATLIMIZIN MALZEMELERİ İÇ HARCI MALZEMELERİ 2 SU BARDAĞI TOZ FISTIK 1,5 SU BARDAĞI CEVİZ, 1 YEMEK KAŞIĞI ŞEKER 2 YEMEK KAŞIĞI İRMİK, 3 SU BARDAĞI SÜT. Yukarıda belirttiğim malzemeleri bir tencereye alıp ocakta muhallebi kıvamı alana kadar pişiriyoruz. İÇ harcını hazırladıktan sonra tatlımızın şerbetini yapmaya başlayalım. ŞERBETİ İÇİN MALZEMELERİMİZ 4 SU BARDAĞI TOZ ŞEKER, 5 SU BARDAĞI SU, 1,5 ADET LİMON SUYU. Tatlımızın şerbetini hazılamak için, toz şeker ve suyu kaynatıyoruz. Su kaynadıktan sonra içerisine limon suyunu ilave ediyoruz, yine kaynamaya bırakıyoruz yoğun bir kıvama gelene kadar. Şerbet istenilen kıvama geldikten sonra ocaktan alıyoruz,vw soğumaya bırakıyoruz. Tatlımızın şerbeti bir kenarda soğurken hamurumuzu yapmaya başlayalım.
HAMUR MALZEMELERİ UN, YUMURTA, ZEYTİNYAĞI, KABARTMA TOZU Öncelikle yumurta zeytinyağı kabartma tozu ve yoğurdu bir kaba alıyoruz. Üzerine azar azar un ekleyerek hamurumuz İstediğimi kıvama gelene kadar yoğuruyoruz. Hazırladığımız hamuru yapacağınız kat sayısına göre eşit parçalara bölerek yaklaşık 1 saat kadar dinlenmeye birakıyoruz. Hamurumuz dinlendirdikten sonra kullanacağımız tepsi büyüklüğüne göre parçalara ayırdığımız hamurları inceliyoruz.Sonra inceltmiş olduğumuz hamurları teker teker aralarına nişasta serperek üst üste diziyoruz,oklava ile iyice açıyoruz.
Hamur açma işlemi bittikten sonra kare halinde olacak şekilde kesiyoruz. Kestiğimiz her kare hamurun her birinin içine daha önce hazırladığımız iç harcını bir tatlı kaşığı koyarak üzerine de aynı ölçüde fıstık koyduktan sonra kare şeklinde kesmiş olduğumuz hamuru çapraz olarak üçgen şeklini vererek kapatıyoruz.
Bütün kare hamurları aynı işlemden geçirerek tepsiye diziyoruz.200 derece de ısınmış fırına koyuyoruz iyice kızarana kadar kontrol ederek kızarmasını bekliyoruz ve tatlımızın hamuru kızardıktan sonra fırından çıkarıyoruz.
Soğumaya bıraktığımız şerbeti tepsinin üzerine eşit bir şekilde döküyoruz. Tatlımız hazır afiyetle yiyebiliriz. :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa