Fırında Patlıcan yemeği Tarifi - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

6 Mart 2020 Cuma

Fırında Patlıcan yemeği Tarifi

Merhabalar bu gün yemek tarifleri'nden sizlerle Türk mutfağında ve restoranlarda en çok yaptığımız ve severek yediğimiz lezzetli bir yamen tarifini paylaşacağım tarifini vereceğim yemeğin birçok çeşidi vardır.
Sizlerle fırında Patlıcan yemeği tarifini paylaşacağım. Yapacağımız yemeğin lezzetli olması için tabiki de yemekte kullanacağımız malzemelerin orantılı kullanmamız ve pişirme süresine dikkat etmemiz gerekiyor. Bunlara dikkat ettiğimiz takdirde yemeğinizin lezzeti ve kıvamı yerinde olur. MALZEMELERİMİZ
500 GR KIYMA, 3 ADET PATLICAN, 1 SU BARDAĞI GARETA UNU, TUZ, PUL BİBER, KARABİBER, YEMEĞİMİZİN SISYNUN MALZEMELERİ
1 YEMEK KAŞIĞI BİBER SALÇASI, 1 YEMEK KAŞIĞI DOMATES SALÇASI 2 YEMEK KAŞIĞI TEREYAĞI, YARIM SU BARDAĞI SIVI YAĞ, 3 ADET RENDELENMİŞ DOMATES,
Yemeğimizin sosunu hazırladıktan sonra, Kıymanın içerisine gareta unu rendelenmiş soğan, sarımsak ve baharatları ekleyip iyice harmanlıyoruz malzemeleri iyice harmanladıktan sonra yemeğimizin kıyması hazır olmuş olur.
Kıymamızın işlemi bittikten sonra yukarıda resimde görmüş olduğunuz şekilde patlıcanların içerisine göz kararı kıymayı kuyduktan sonra kıyma ve patlıcanları tepsinin içerisine diziyoruz.
Son olarak hazırladığımız tepsinin üzerine bir kaç tane biber koyarak, daha önce Hazırlamış olduğumuz sosumuzu tepsinin üzerine eşit bir şekilde gezdirdikten sonra nefsimizi daha önce 180 derecede ısınmış olan fırınımıza koyuyoruz.
Patlıcan kebabı yemeğimizi fırına verdikten sonra yaklaşık 1 saat falan piştikten sonra yemeğimiz hazır olmuş olur. AFİYET OLSUN :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa