Fırında Sebzeli Misket Köfte Tarifi - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

25 Mart 2020 Çarşamba

Fırında Sebzeli Misket Köfte Tarifi

Selamlar yemek tarifleri listemizde sizlerle tadına doyum olmaz bir yemek olan fırında Sebzeli misket köfte yemeğinin tarifini püf noktaları ile birlikte paylaşacağım. Yemeğimizin püf noktası harcıdır.
Yemeğimizin harcını yaparken icerisine katacağımız malzemelerin ölçülerine çok dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle yemeğimizin harcını yaptıktan sonra hazırladığımız kıymaya misket şeklinde şekil verdiğimiz zaman, yemeğimiz pişerken misket şeklindeki klimaları pişerken olmaması gerekiyor. Bunun için klimasını Harmanlar ken şekil verirken dağılmayacak duruma getirmemiz gerekiyor.
SOSU İÇİN 1 ÇAY BARDAĞI SIVI YAĞ, 1 ADET RENDELENMİŞ DOMATES, 2 TATLI KAŞIĞI KIRMIZI PUL BİBER TUZ. 1 çay bardağı sıvı yağı bir tavada alarak içine rendelenmiş domates pul biber ve tuzu ekleyip kaynayana kadar ocakta kaynatıyoruz.
HARCI İÇİN MALZEMELERİMİZ 300 GRAM AZ YAĞLI YEMEKLİK KIYMA, 1 SU BARDAĞI GARETA UNU, 1 ADAET RENDELENMİŞ SOĞAN, 3 DİŞ RENDELENMİŞ SARIMSAK, KARABİBER, KIRMIZI PUL BİBER, KİMYON, TUZ. Harcını hazırlamak için kıymayı bir kaba alarak, üzerine yukarıda harç için yazdığım malzemeleri üve baharatları ekleyip güzelce karıştırıyoruz.
Kıvama gelene kadar yoğuruyoruz. Harcımız istenen kıvama geldikten sonra,hazırladığımız harca resimde gördüğünüz gibi misket şekli veriyoruz. Şekil verdikten sonra misket köfteleri bir borcam tepsiye allta patates ve üstte misket köfteler olacak şekilde diziyoruz,üzerine biberleri koyduktan sonra üzerine sosunu dükerek tepsiyi daha önce 190 dercede ısınmış fırına koyuyoruz.
Yemeğimiz fırında 40 50 dakika kadar pişmesi lazım. Yemeğimiz yarım saat piştikten sonra tepsiyi fırından çıkarmadan bir kaşık yardımıyla karıştırıyoruz.
Sonra yine pişirmeye bırakıyoruz 15 20 dakika piştikten sonra yemeğimizi fırından çıkarıyoruz. Fırında Sebzeli misket köfte yemeğimiz hazır.
AFİYET OLSUN.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa