Hamsi Buğlama Tarifi - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

15 Mart 2020 Pazar

Hamsi Buğlama Tarifi

Merhabalar bu günkü yemek tarifleri menümüzde insan vucudu için oldukça faydalı olan hamsi buğlam tarifini paylaşacağım.
Hamsi balığı özellikle kalp sağlığı açısından çok faydalı sağlayan bir balık türüdür. Kalp damarlarında yağlanmayı engeller, kalp krizi riskini en aza indirir. Kış aylarında çok tüketmemiz gereken faydalı bir balıktır hamsi.Çocukların gelişimi açısından gerekli vitamin ve mineralleri sağlamaktadır. Daha birçok faydası vardır. Şimdi hamsi Buğlama yemeğimize başlayalım.
ilk yapmamız gereken şey balıkları güzelce içini temizleyerek yıkamamız gerekiyor. Balıkları yıkadıktan sonra üzerini tuz serperek Karıştırıyoruz.
Ardından bir tavaya biraz yağ koyuyoruz yağımız kızarması için ocağımızın altını açıyoruz. Bu arada bir kaba mısır unu koyup balıkları içerisine boşaltıp unun içerisinde karıştırıyoruz. Yağımız kızardıktan sonra hamsilerimizi düzgün bir şekilde diziyoruz tavanın içerisine. Balıklarımızın bir tarafı iyice kızardıktan balıkları diğer tarafı kızarması için bir tabak yardımı ile çeviriyoruz. Diğer tarafında kızardıktan sonra hamsilerimizi bir servis tabağına alıp afiyetle yiyebiliriz.
AFİYET OLSUN :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa