Kemikli Nohut Tarifi - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

31 Mart 2020 Salı

Kemikli Nohut Tarifi

Merhabalar ana yemeklerin olmassa olmaz olan bir yemeğinin tarifini sizlerle paylaşacağım. Yemeğimizin adı kemikli nohut, kemikli nohut yemeğini yaparken dikkat etmemiz gereken bazı püf noktalar var. yemeğimizi yaparken bu püf noktaları ile birlikte nasıl yapıldığını sizlerle paylaşacağım. Yemeğimizin ana püf noktası yemeğimiz de kullanacağımız nohutları bir gece önceden tuzlu suyun içerisinde bekletmemiz gerekiyor.
YEMEĞİMİZİN MALZEMELERİ : 3 LİTRE SU 500 GRAM KEMİKLİ DANA ETİ 500 GRAM BİR GECE SUDA BEKLETİLMİŞ NOHUT, 1 ADET BÜYÜK SOĞAN, 1 YEMEK KAŞIĞI DOMATES SALÇASI, 2 YEMEK KAŞIĞI SIVI YAĞ, 1 YEMEK KAŞIĞI TEREYAĞI 1 YEMEK KAŞIĞI BİBER SALÇASI, 2 TATLI KAŞIĞI TUZ, 2 TATLI KAŞIĞI KIRMIZI PUL BİBER, 2 TATLI KAŞIĞI KARA BİBER. HAZIRLANIŞI :
Yemeğimizi düdüklü tencerede yapacağız. Öncelikle yemekte kullanacağımız düdüklü tenceremizin ocağa koyup biraz ısındıktan sonra etlerimizi içerisine atıyoruz. Etleri tencereye atmadan önce tenceremizi ısıtmamızın sebebi etlerimizi suyunu bırakmadan mühürlememiz içindir. Tencereye koyduğumuz etleri mühürledikten sonra, üzerine 2 yemek kaşığı sıvıyağ döküyoruz, ardından soğanımızı ufak ufak doğrayıp tenceremizin içerisine alıyoruz. Soğan ve etleri iyice kavurup mühürlü yoruz, ardından üzerine domates ve biber salçası ne ekliyoruz. Bunları ekledikten sonra baharatları mızı ekliyoruz, bütün bunları tencerede iyice karıştırdıktan sonra geceden suda beklettiğimiz nohutları tencereye ekleyerek iyice karıştırıyoruz. Ardından üzerine 3 litre su ekliyoruz ve düdüklü tenceremizin kapağını Kapatıyoruz.
Kemikli nohut yemeğimiz yaklaşık 35-40 dakika boyunca pişmesi gerekiyor. Pişme süresi dolduğunda tencerenin kapağını açıp yaklaşık 5-10 dakika tencerenin kapağı açıkken yemeğimiz piştikten sonra ocağımızın altını kapatarak yemeğimizi servise sunabiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa