Salatalığın Faydaları - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

25 Mart 2020 Çarşamba

Salatalığın Faydaları

Salatalık gerek salatalarda gerek gerek cacıkta gerek ise olduğu gibi yiyebildiğimiz faydalı bir sebzedir. Her yerde yetişen bir sebze olup çok tüketilir. Salatalığın insan sağlığı için birçok faydası vardır. Faydalarından bazıları şunlardır. Salatalık ferahlatıcı bir özelliği olan bir sebze çeşididir. Kemik gelişimi için ve kanseri önlemai ve kanser riskine karşı etkilidir. Salatalık potasyum, sodyum, kalsiyum mineraller bakımından zengin vitaminler içermektedir. Salatalığın en önemli faydalarından bir tanesi cilt bakımı yönünden oldukça etkili bir rol oynar. Bunun için cilt bakımına önem verenler salatalığın dilimler halinde keserek yüzlerinin üzerine koyarak ciltteki siyah noktaları yok ederek cildi sıkılaştırdıklarını etrafımızda görmekteyiz. Salatalık kabızlığı ve böbrek taşının vucutta oluşumuna engel olur.
Yüksek oranda su içerdiği ini bağırsakları rahatlatır kabızlığı neden olacak durumları ortadan kaldırıyor. B vitamini yönünden zengin olan salatalık bu vitamin sayesinde ruhsal ve zihinsel sağlığı korumaya yardımcı olur. Salatalık yaklaşık %95 içerdiği su sayesinde vucutta oluşan toksinleri rahatlıkla dışarı atar. Özellikle agız kokusunu gidermede etkilidir. Eğer ağzınızdaki korkulardan rahatsız oluyorsanız bir dilim salatalık keserek damağınıza yapıştırın 1 dakikada bekledikten sonra ağzınızdan çıkarın ve ağzınızdaki kokunu ortadan kalktığını göreceksiniz.
Yüksek tansiyon sorunu yaşayanların mutlaka tüketmeleri gereken önemli bir sebzedir. Yapılan birçok araştırmada salatalığın tansiyonu ve kan basıncını normale döndürdüğü tespit edilmiştir. Vucudu uzun günlğk ihtiyaç duyduğu vitaminleri yeterince karşılamaktadır. Mide rahatsızlığına sindirim sistemine , dolaşım sistemine, kas gelişimine, yarar sağlar. Kalbi korur, yazın kavurucu sıcaklarında serinletir. Salatalık karbonhidrat kaynağı olup yüksek oranda folik asit içerir. Karaciğer, böbrek için etkili bir temizleyicidir. Salatalık aşırı tüketildiğinde alerjiye, saç dökülmelerine neden olabilir. Ayrıca gaztrit sorunu yaşayanların fazla tüketmemesi gereken bir sebzedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa