Tavuk Kızartma Tarifi - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

28 Mart 2020 Cumartesi

Tavuk Kızartma Tarifi

Yemek tariflerinizden bu gün tavuk kızartma tarifini sizler için paylaşacağım. Yemeğimiz oldukça pratik ve lezzetli bir yemek olup ana yemeklerin de olmazlarındandır. Yemeğimiz en önemli püf noktası noktası kullanacağınız tavuk etini güzelce terbiye etmemiz gerekiyor.
HAZIRLANIŞI : Öncelikle tavuğu istenilen büyüklükte parçalıyoruz ve tertemiz yıkayıp bir süzgeçe koyup suyunu süzüyoruz. Etleri yağın içerisine atmadan önce etlerin üzerindeki suyun tamamen süzülmüş olmasına çok dikkat edin. Aksi takdirde kızarmış yağın içerisine üzerinde su olan et parçalarını attığınızda kızarmış olan yağ etrafa sıçrar ve yüzünüze zarar verebilir. Buna çok dikkat etmek gerekir. Süzgeçte beklettiğimiz etlerin suyu süzüldükten sonra üzerine tuz kekik kırmızı pul biber kara biber isteğe göre diğer baharatlar da ekleyebilirsiniz.
Baharatları ekledikten sonra etleri güzelce harmanlıyoruz, ardından bir tavaya 3 yemek kaşığı sıvı yağ ekleyip ocakta kızartıyoruz, yağımız iyice kızardıktan sonra tavuklarımızı kızarmış yağın içerisine kontrollü bir şekilde bırakıyoruz ve her iki tarafı nar gibi kızarana kadar kızartıyoruz ardından bir servis tabağına alıp afiyetle yiyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa