Yoğurtlu Sarımsaklı Patates Çanak Tarifi - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

22 Mart 2020 Pazar

Yoğurtlu Sarımsaklı Patates Çanak Tarifi

Merhabalar bugün lezzet listemizde, sarımsak yoğurt ve patatesin bir arada olduğu muhteşem bir yemek tarifini sizlerle paylaşacağım.
Yemeğimizin tarifi oldukça basit ancak yemeğimizin lezzetini ve kıvamını tutturabilmek için malzemeleri ölçülü ve kıvamında kullanılmasına mutlaka dikkat etmemiz gerekiyor.yemeğimiz oldukça hafif ve diyet yapanların tereddüt etmeden gönül rahatlığıyla tüketmeleri gereken güzel ve lezzetli bir yemektir. Şimdi yoğurtlu sarımsaklı patates çanak yemeğimizin malzemelerini paylaşarak yemeğimizi yapmaya başlayalım.
MALZEMELERİMİZ, 5 ADET HAŞLANMIŞ PATATES,1 BİRAZ DERE OTU, BİRAZ MAYDANOZ ADET LİMON SUYU, 3 DİŞ RENDELENMİŞ SARIMSAK 1 KASE YOĞURT, KIRMIZI PUL BİBER, TOZ BİBER, KARABİBER,TUZ BİR YEMEK KAŞIĞI TEREYAĞI. Öncelikle haşlanmış patatesleri bir kaseye alıyoruz,patatesleri püre haline gelene kadar eziyoruz, sonra üzerine yukarıda yazdığım baharatları ve limon suyunu ekleyip elimizle karıştırıyoruz, üzerine bir yemek kaşığı sıvı Yağ ekliyoruz ve biraz karıştırdıktan sonra yaklaşık 1 saat kadar buz dolabında dinlemeye bırakıyoruz. 1 saat sonra patates püremizi dolaptan çıkarıyoruz. Bir kaseye dere otu ve maydanozu ince ince doğruyoruz.
Sonra patates püresi den göz kararı ceviz büyüklüğünde bir parça alarak dağılmaması ve lezzet katması için doğradığımız dere otu ve maydanoza batırarak çanak şeklini veriyoruz bütün patates püresini bu işlemlerden geçirdikten sonra bir servis tabağına diziyoruz. Servis tabağına dizdiğimiz çanakların içerisine sarımsaklı yoğurdu dolduruyoruz,ve son olarak tereyağına biraz kırmızı toz biber ekleyerek bir tavada ocakta erittikten sonra çanakların içerisine döktüğümüz Yoğurdun üzerine birer çay kaşığı gezdiriyoruz. Yoğurtlu sarımsaklı patates çanak yemeğimiz hazır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa