Çömlekte Güveç Tarifi - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

29 Nisan 2020 Çarşamba

Çömlekte Güveç Tarifi

Bugün sizlere Diyarbakır yöresine ait meşhur ve lezzetli bir güveç tarifi vereceğim. Güvenç yemeğimizi çömlekte yapacağım, çünkü çömlekte yapılan güveç tencerede yapılan güvece göre daha Daha lezzetli olur.
MALZEMELERİMİZ 1 KİLO KEMİKLİ KUZU ETİ, 100 GRAM KUYRUK YAĞI, 3 ADET PATLICAN, 8 ADET SİVRİ BİBER, 4 ADET DOMATES, 1 ADET KURU SOĞAN, 5 DİŞ SARIMSAK, 1 YEMEK KAŞIĞI DOMATES SALÇASI, 1 ÇAY BARDAĞI SIVI YAĞ, 1 TATLI KAŞIĞI TUZ, 1 TATLI KAŞIĞI PUL BİBER,
HAZIRLANIŞI Öncelikle kemikli kuzu etimizi güzelce yıkıyoruz ve 6 - 7 parçaya bölüyoruz, etlerimizi böldükten sonra terbiye etmek için etleri bir kaba 1 yemek kaşığı domates salçası 1 çay bardağı sıvı yağ 1 tatlı kaşığı pul biber 1 tatlı kaşığı tuz ilave ederek güzelce karıştırıyoruz. terbiye işlemi bittikten sonra çömleği mizin altına biraz yağ sürerek parçalamış olduğumuz etleri çömleğin tabanına yerleştiriyoruz.
Sonra soğanımızı küçük küçük doğrayıp etin üzerine ilave ediyoruz. Patlıcanlarımızı küp küp doğrayıp ilave ediyoruz, sonra biber domates ve sarımsakları da doğrayıp çömleğin içine ilave ettikten sonra son olarak üzerine 100 gram kuyruk yağımızı ekliyoruz ve 200 derecede ısınmış fırına güveç çömleği mizi koyuyoruz.
Yaklaşık bir buçuk saat kontrollü bir şekilde pişiriyoruz ardından servis edebiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa