Ev Yapımı Krep Tarifi - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

16 Nisan 2020 Perşembe

Ev Yapımı Krep Tarifi

Herkese merhabalar sizler ile kahvaltılarda gerek sade gerek ise çikolata, bal veya reçel ile yiyilen nefis bir krep tarifini paylaşacağım. Krep tarifi ndeki püf noktamız krep için yapacağınız hamurun kıvamını mutlaka çok güzel tutturmak gerekir. krep için yapacağımız hamurun kıvamı da tutturmak için unu azar azar ilave ederek sürekli karıştırarak yoğurmak gerekir. Azar azar eklenmediği takdirde Hazırladığınız hamurun içinde topak topak parçalar olduğu zaman kerepiniz istediğiniz incelikte ve kıvamda olmaz.
HAMUR MALZEMELERİMİZ 3 ADET YUMURTA, 1 ÇAY BARDAĞI SIVI YAĞ, 3 SU BARDAĞI SÜT, 2 BUÇUK SU BARDAĞI UN. Bir karıştırma kabına yumurtalarımızı kırıyoruz üzerine 1 çay kaşığı tuz ve bir çay bardağı sıvı yağ ekleyerek karıştırıyoruz sonra üzerine 3 su bardağı süt ekleyerek tekrar güzelce karıştırıyoruz. karışımımızı karıştırdıktan sonra unumuzu mutlaka azar azar ekleyerek sürekli Çırpıcı ile hamurumuz istenilen kıvama gelene kadar un ekleyerek sürekli karıştırıyoruz. HAZIRLANIŞI Hepimizin hamurunu hazırladıktan sonra bir tavaya bir iki damla sıvı yağ dökerek bir fırça yardımı ile ile tavanın tabanına yağı iyice yayıyoruz.
Ardından hazırlamış olduğumuz hamurumuzu bir kepçe ile tavanın tam ortasından olacak şekilde tavanın içerisine döküyoruz, ardından hamurun tavanın her yerine yayılması için tavayı elimizle kontrollü bir şekilde sağa sola eğerek hamurunun tavanın her tarafında eşit şekilde dağılmasını sağlıyoruz. Kreplerimizin her iki tarafı da içtikten sonra sırasıyla diğer hamuru da aynı şekilde tavada pişirdikten sonra servis edebiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa