Fındıklı sütlü Nuriye Tatlısı Tarifi - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

9 Nisan 2020 Perşembe

Fındıklı sütlü Nuriye Tatlısı Tarifi

Merhabalar tatlı tariflerimizden bu sizlere Fındıklı sütlü nuriye yatlısıyapacağım. Evde sütlü nuriye tatlısı nasıl yapılır yaparken nelere dikkat etmeliyiz gelin hep beraber göz atalım.Tatlımıza hamurunu yoğurarak başlayalım.
HAMURU İÇİN 1 LİTRE UN, 2 ADET YUMURTA, 1CAY KAŞIĞI TUZ bir kaba alınarak üzerine göz kararı azar azar su ilave ederek hamurumuzu yoğuruyoruz. Hamurumuz istenilen kıvama geldikten sonra, eşit büyüklükte 12 adet bezeler bölüyoruz. Böldüğümüz hamur bezelerini bir servis tabağı büyüklüğünde aralarına nişasta serperek açıyoruz açtığımız hamurları dinlendiriyoruz. Bu arada tatlımızın fındıklarını kabuklarından ayıklayarak küçük küçük kırıyoruz. Kırdığımız fındıkları bşr kaseye alarak daha önce dinlendirdiğimiz hamurları teker teker Aralarına nişasta serperek üst üste koyuyoruz ve merdane ile fırına atacağımız tepsi büyüklüğünde ice bir şekilde açıyoruz.
Hamurları ince ince açtıktan sonra açtığımız yufkaların yarısını tepsinin altına eritilmiş tere yağı sürdükten sonra tepsiye diziyoruz. Yarısını dizdikten sonra üzerine kırdığımız fındıkları eşit şekilde serpiyoruz.
Sonra geri kalan yufkalarıda kat kat aralarına fırça ile tereyağı sürdükten sonra fındıklarını üzerine diziyoruz. Baklavalarımızı Fırına veriyoruz baklavalar fırında pişerken tatlımızın şerbetini hazırlayalım.
ŞERBETİ İÇİN 2 SU BARDAĞI SÜT, 2 SU BARDAĞI TOZ ŞEKER i bir tencereye alarak ocakta istenilen kıvama gelene kadar Kaynatıyoruz. Tatlımızın şerbetini hazırladıktan sonra fırında pişmiş olan tatlımızı çıkararak sıcak bir şekilde şerbetini üzerine doküyoruz. Tatlının şerbetini dökerken hem şerbet hemde baklavaların sıcak olmasına dikkat ediniz.
Tatlımızın şerbetini de döktükten sonra soğuması için dinlendirdikten sonra servis ederek afiyetle yiyebiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa