Fırında Patlıcan Tava Tarifi - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

20 Nisan 2020 Pazartesi

Fırında Patlıcan Tava Tarifi

Merhabalar sizlere de bugün Maraş tava olarak da bilinen patlıcan tava tarifini paylaşacağım.
Patlıcan Tava fırında yapılan lezzetli bir yemektir. Genellikle Maraş ve Antep yörelerinde sıklıkla yapılan yapımı da kolay bir yemektir. Her yemekte olduğu gibi bu yemekte de lezzetini ve kıvamını tutturabilmek için mutlaka yemekte kullanılan malzemelerin ölçülü olarak kullanılmasına dikkat etmemiz gerekiyor. MALZEMELERİMİZ 500 GRAM KUZU ETİ, 2 ADET KURU SOĞAN, 4 DİŞ SARIMSAK, 1 YEMEK KAŞIĞI DOMATES SALÇASI, 1 YEMEK KAŞIĞI BİBER SALÇASI, 4 ADET DOMATES 5 ADET SİVRİ BİBER , 4 ADET PATLICAN, 15 GRAM KUYRUK YAĞI VEYA 1,5 ÇAY BARDAĞI SIVI YAĞ, VE YETERİNCE TUZ VE BAHARATLAR, HAZIRLANIŞI
Öncelikle kuzu hepimizi kuşbaşı doğruyoruz ve güzelce yıkıyoruz. Ardından sebzelerimizi güzelce yıkadıktan sonra kuşbaşı doğradığımız etin büyüklüğünde olacak şekilde sebzelerimizi de doğruyoruz,malzemelerimizi yıkadıktan sonra yemeğimize kullanacağımız tepsinin altına biraz yağ sürerek ilk başta tepsinin içerisine kuşbaşı doğradığımız kuzu etimizi koyarak tepsinin tabanına güzelce dağıtıyoruz. Ardından üzerine biberleri de etinz üzerine aynı şekilde ekliyoruz, ardından üzerine 1 yemek kaşığı biber salçası 1 yemek kaşığı domates salçası ve baharatları ekleyerek güzelce karıştırıyoruz. Karıştırdığımız malzemeleri yine tepsinin tabanına kaşık yardımıyla eşit şekilde dağıtıyoruz. Ardından geri kalan malzemelerimizi patlıcan, domates sarımsak ve biber olacak şekilde tepsimize sırasıyla koyarak eşit şekilde dağıtıyoruz.
Son olarak üzerine kuyruk yağı mızı veya sıvı yağ ilave ederek yemeğimizi 200 derecede ısınmış fırına koyuyoruz. Kontrollü bir şekilde yaklaşık 45-50 dakika boyunca pişmesi lazım. Yemeğimiz pişmeye yakın tepsiyi fırından çıkararak biraz karıştırdıktan sonra yemeğimizi yine fırına koyuyoruz, yaklaşık 5-10 dakika daha piştikten sonra yemeğimizi fırından çıkartıyoruz Maraş Usulü patlıcan tavamız hazır afiyet olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa