Kakaolu Bisküvi Pastası - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

8 Nisan 2020 Çarşamba

Kakaolu Bisküvi Pastası

Herkese merhabalar bugün sizlere yemeklerden sonra yiyebileceğiniz lezzetli ve hafif bir pasta tarifini paylaşacağım.
Sizlerle paylaşacağım pastamızın adı kakaolu bisküvi pastası yapımı oldukça pratik lezzetli hafif bir pasta dır. Misafirlerinize rahatlıkla çayın yanında ikram edebileceğiniz ideal bir pasta dır. MUHALLEBİSİ İÇİN 1 LİTRE SÜT, 1 SU BARDAĞI ŞEKER, 1ÇAY BARDAĞI NİŞASTA, 1 SU BARDAĞI UN,1 PAKET ŞEKERLİ VANİLYA, 1 YEMEK KAŞIĞI TEREYAĞI VEYA MARGARİN.
Muhalebiyi hazırlamak için bir tencereye yukarıda belirttiğim malzemeleri ekleyerek koyu kıvama gelene kadar karıştırıp pişiriyoruz. Muhallebimiz kaymayıp koyu kıvama geldikten sonra içerisine vanilya ve margarin yağığımızı ekliyoruz. Yağımız eriyinceye kadar karıştırıyoruz, eridikten sonra ocağın altını kapatıp bir kenarda dinlenmeye bırakıyoruz.Muhallebimiz dinlenirken pasta da kullanacağımız borcam veya servis tabağının altına bisküvileri süt ile ıslatarak diziyoruz. Bu arada pasta için 3n ideal bisküvi petibör kakaolu bisküvi kullanabilirsiniz. Bir kat bisküvileri dizdikten sonra hazırladığımız muhallebi mizi üzerine sıcak bir şekilde döküyoruz. Ardından döktüğümüz muhallebinin üzerine bir kat daha bisküvi diziyoruz, üzerine bir kat daha muhallebi döküyoruz, son olarak döktüğümüz muhallebinin üzerine bir kat daha bisküvi dizdikten sonra dinlenmesi için dolaba koyuyoruz. Pasta buzdolabında dinlenirken, pastamızın çikolata sosunu hazırlıyoruz.
ÇİKOLATA SOSU İÇİN Bir tencereye 2 su bardağı süt, 1 yemek kaşığı nişasta, 1 yemek kaşığı kakao, 3 yemek kaşığı şeker ilave ediyoruz koyu bir kıvama gelene kadar karıştırıp pişiriyoruz. Muhallebimizi hazırladığımız gibi çikolata sosumuz koyu yani istenilen kıvama geldikten sonra, içerisine 1 paket şekerli vanilya, ve bir tatlı kaşığı yağ ileve ederek biraz karıştırıp içerisine 1 buçuk yemek kaşığı sürme çikolata ilave ederek karıştırıyoruz, ve ocağımızı kapatıyoruz. Çikolata sosunu soğuması için bir kenara alıyoruz, soğuduktan sonra içerisine yarım çay bardağı küçük küçük kırılmış ceviz ilave edip karıştırıyoruz. Cevizleri çikolata sosumuza ekleyip karıştırdıktan sonra buzdolabında soğuttunuz bisküvileri çıkarıp çikolata sosu muzu pastamızın üzerine eşit bir şekilde döküyoruz. Bir spatula yardımıyla düzgün olmasını sağlıyoruz.
Pastamızı soğuması için ve dinlenmesi için yaklaşık 2 saat buzdolabına koyuyoruz. 2 saat sonra dinlendikten sonra Pastamızı buzdolabından çıkarıp dilimler halinde keserek servis edebiliriz Herkese afiyet olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa