Kemal Paşa Tatlısı Tarifi - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

28 Nisan 2020 Salı

Kemal Paşa Tatlısı Tarifi

Merhabalar bugün sizlere ev yapımı Kemalpaşa tatlısı tarifini vereceğim Kemalpaşa tatlısı genellikle hazır alınıp üzerine şire dökülen bir tatlıdır. Fakat bugün hazır tatlı kullanmadan evde Kemalpaşa tatlısı nasıl yapılır, Bununla ilgili püf noktaları ile beraber sizlere tarifini vermeye çalışacağım.
HAMURU İÇİN BARDAĞI SU, 2 SU BARDAĞI UN, 2 ADET YUMURTA 2 ÇAY BARDAĞI SIVI YAĞ, 1 SU BARDAĞI YOĞURT, 2 SU BARDAĞI İRMİK, 1 PAKET ŞEKERLİ VANİLYA, 1 PAKET KABARTMA TOZU. Tatlımızın hamuruna hazırlamamız için Yukarıdaki malzemeleri bir kaba alarak üzerine yeteri miktarda azar azar un ekleyerek yoğuruyoruz. Hamurumuzu yoğurduktan sonra hamurumuzda elimizde şekil vererek şekil verdiğimiz yuvarlak yuvarlak hamurları bir tepsiye dizerek 180 derece ısınmış fırına koyuyoruz. Tatlılarımız fırında pişerken tatlımızın şerbetini hazırlamaya başlayalım.
ŞERBETİ İÇİN 3 SU BARDAĞI TOZ VE 4 SU BARDAĞI SU. Tozşeker ve suyu bir tencereye alarak kaynatıyoruz, yaklaşık 15-20 dakika boyunca şetbet kaynamaya başladıktan sonra ocağımızın altını bir kısarak yaklaşık 10 dakika daha şerbet temizi kaynatıyoruz şerbetimiz kıvama geldikten sonra ocağımızın altını kapatıyoruz. ŞERBETLEME
Fırında pişen tatlılarımız altı ve üstü güzelce kızardıktan sonra tatlı tepsimizi fırından çıkararak hazırlamış olduğumuz şerbet imizi eşit şekilde kızarmış tatlılarımızın üzerine gezdiriyoruz yaklaşık 15-20 dakika tatlılar şerbetini çektikten sonra afiyetle yiyebiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa