Kırmızı Pancar Turşusu ve Faydaları - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

13 Nisan 2020 Pazartesi

Kırmızı Pancar Turşusu ve Faydaları

Merhabalar sizinle ev yapımı kırmızı pancar turşusu nasıl yapılır, püf noktaları nelerdir detayları ile sizinle paylaşacağım.Turşu tarifine başlamadan önce hem kırmızı pancarın hemde kırmızı pancar suyunun faydalarından bahsetmek istiyorum çünkü Kırmızı pancar Gerçekten de tam bir şifa sebzesidir. Kırmızı pancar protein dolu bir sebze olup insan vucudundaki iltihapları dışarı atılmasını sağlar ve iltihap olmayı engeller. Kronik hastalığı bulunan kişilerin mutlaka tüketmesi gereken bir sebzedir.
İç organları tezleyici özelliği ile beraber. İnsan vucudunda bakterilerin oluşmasını engeller ve vucuttaki bakterileri dışarı atar. Kansere karsı oldukça etkilidir. Kanı temizler kan dolaşımını dengeler karaciğere faydalıdır, içerisinde bulunan C vitamini sayesinde hastalıklara karşı dirençli olmayı sağlar. Sindirim sistemini düzenlemede etkilidir. Kırmızı pancar besin değeri çok yüksek bir sebze olduğu için tek başına tüketilmesi önerilmez daha çok brokoli pazı, Ispanak gibi sebzeler ile tüketilmesi insan sağlığı için daha faydalı olur.
Kemik gelişimine fayda sağlar kemiklerin güçlenmesi açısından etkilidir, kırmızı pancarı yıkarken mutlaka soğuk su ile yalamaya özen gösterin sıcak su ile yıkmayın. Çünkü pancar sıcak suda yumuşar ve içerisindeki fayda sağlayıcı vitamin ve mineralleri kaybeder bu yüzden sürekli soğuk su ile yıkamak gerekir.
Kırmızı pancarı salatalarda veya turşusunu yaparak tüketelirsiniz. Daha birçok faydasını sayabilirim ve her şeyde olduğu gibi kırmızı pancarı çok fazla tüketmek vucuda zarar verebileceğini unutmamakta fayda var. Kırmızı pancarın turşusu da oldukça lezzetli ve yapımı da b okadar kolay. Kırmızı pancar ları soyup parça parça bölerek bir tencerede üzerine su ekleyerek kaynatın ve kaynattıktan sonra panacarları suyun içinden alarak bir bidaona doldurun.
İsteye göre lahana brokoli sarımsak ve diğer sebzeleri de ekledikten sonra üzerine pancar suyunu doldurun. Tuz, sirke ekleyerek kapağını kapatın ve dinlenmeye bırakın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa