Meşhur Diyarbakır Burma Kadayıf Tarifi - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

23 Nisan 2020 Perşembe

Meşhur Diyarbakır Burma Kadayıf Tarifi

Merhabalar bugün Asırlardır damaklarda tat bırakan Diyarbakır'ın meşhur bir tatlısı olan fıstıklı burma kadayıf tarifini sizlerle paylaşacağım.
Burma kadayıf tatlı çeşitleri içerisinde en çok tercih edilen tatlılardan bir tanesidir. Özellikle Güneydoğu illerinde hemen her tatlıcıda yapılan nefis bir tatlıdır. Şimdi tatlımızın malzemelerini paylaşarak tatlımızı yapmaya başlayalım. 1 KİLO BURMA KADAYIF, 1 KİLO TEL KADAYIF, 1 KİLO ANTEP FISTIĞI, 1 LİTRE SIVIYAĞ, 100 GRAM SADE YAĞ, 4 SU BARDAĞI SU, 5 SU BARDAĞI TOZ ŞEKER.
ŞERBETİ ÇİN Aklımızın kıvamını tutturmak ve lezzetli olmasını istiyorsa mutlaka şerbetini tam kıvamında ayarlamak gerekir. 4 su bardağı su ve 5 su bardağı şekeri bir tencereye alarak kaynatıyoruz. Şerbeti miz istenilen kıvama geldikten sonra ocağımızın altını kapatarak şerbetim izin soğuması için dinlendiriyoruz. HAZIRLANIŞI Şimdi burma kadayıfları içerisine fıstık koyarak sarmaya başlayalım. Öncelikle 1 kilogram Antep fıstığını tel kadayıfın içerisine ilave ederek güzelce karıştırıyoruz, burma kadayıfı mızı istenilen uzunlukta keserek tezgaha seriyoruz, içerisine hazırladığımız Antep fıstığı ve tel kadayıfı bir avuç olacak şekilde burma kadayıfın içerisine seriyoruz ve ucundan tutarak çapraz olarak sarıyoruz.
Sardığımız kadayıfı tepsinin altına bolca sade yağ sürdükten sonra diziyoruz, bütün burma kadayıfları içerisine Antep fıstığı koyarak sırasıyla sardıktan sonra tepsiye diziyoruz ve üzerine 1 litre sıvı yağ gezdirdikten sonra tepsimizi ocağı alarak pişirmeye bırakıyoruz. Yaklaşık 25 dakika boyunca piştikten sonra tepsimizi ocaktan alarak tepsinin içerisindeki fazla yağların hepsini süzüyoruz, ardından tatlımızın üst tarafını da pişirmek için ters çevirerek yine tepsiyi ocağa alıyoruz. Tatlımızın üst tarafı 10 dakika boyunca kontrol ederek pişiriyoruz.
Üst tarafı da güzelce kızarttıktan sonra ocaktan alarak daha önce soğuttuğu muz şerbeti üzerine gezdiriyoruz. Tatlının şerbetini verirken mutlaka şuna dikkat etmemiz gerekir. Tatlı sıcak şerbet soğuk olacak şekilde şerbetini de verdikten sonra tatlımızı bir süre dinlendirdikten sonra afiyetle yiyebiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa