Nefis Patates Kızartması Tarifi - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

20 Nisan 2020 Pazartesi

Nefis Patates Kızartması Tarifi

Merhaba sizlere bugün Patates kızartması nasıl yapılır, yaparken nelere dikkat edilir, püf noktaları ile beraber tarifini sizlerle paylaşacağım. Patates kızartması herkesin çocukluğundan beri gerek kahvaltıda gerek ise diğer yemekler ile yedikleri lezzetli bir yemektir.
Şimdi dışı çıtır çıtır içi yumuşacık patates kızartması tarifi mize başlayalım. Patates kızartması için alacağınız patates büyük boy patates almanızı tavsiye ederim. Çünkü büyük boy patatesler den daha uzun patates dilimleri elde edersiniz. Dikkat edilmesi gereken diğer bir püf noktası ise patatesleri dilimlerken aynı kalınlıkta aynı uzunlukta eşit şekilde kesmeye özen gösterin bu sayede patatesleriniz yağ içerisinde güzelce kızarmış olur
HAZIRLANIŞI Patates lerimizi Öncelikle soyuyoruz ardından filmler halinde doğradıktan sonra yarım saat boyunca soğuk suda bekletiyoruz. Suyun içerisinde beklettiğiniz zaman patatesler nişastasını bırakır bu sayede patatesleri kızartırken daha da çıtır olur. Şimdi kızartma yapacağımız tencerenin yarısına kadar yağ dolduruyoruz, yağımız güzelce kızarması lazım, yağ kızarmadan patatesleri içerisine attığımız takdirde patatesler yağ çeker ve dışı kızarmaz kısacası patateslerden hiçbir şekilde tat alamayız. yağ mız güzelce kızardıktan sonra doğramış olduğumuz patatesleri yağın içerisine atıyoruz.
Yağın içerisinde patateslerin dışı iyice kızardıktan sonra patates lerimizi yağın içerisinden alarak bir servis tabağının altına kağıt havlu seriyoruz. Patates lerimizi servis tabağına alıyoruz kağıt havlu sermemmizin nedeni atateslerdeki fazla yağı almayı sağlıyor. Patates lerimiz hazır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa