Saç Tava Tarifi - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

15 Nisan 2020 Çarşamba

Saç Tava Tarifi

Merhabalar bugün sizlere kuzu etinden saç tava tarifini vereceğim saç tava her yörede yapılan lezzetli bir yemektir. Restorantlarda lokantalarda en çok yapılan yemeklerden bir tanesidir.
Saç tava yaparken yemeğimiz de kullanacağımız sebzeleri ve eti mutlaka orantılı ve ölçülü bir şekilde kullanmamız gerekiyor. Ölçülü ve orantılı kullanmadığımız takdirde yaptığımız yemeğin kıvamını ve lezzetini tutturamayız.
MALZEMELERİMİZ 1 KOLO KUŞBAŞI KUZU ETİ, 4 ADET KABUĞU SOYULMUŞ DOMATES, 5 ADET SİVRİ BİBER, 3 ADET KIRMIZI BİBER, 250 GRAM KUYRUK YAĞI, 5 DİŞ RENDELENMİŞ SARIMSAK, HEM RENK HEMDE LEZZET VERMESİ İÇİN YARIM YEMEK KAŞIĞI DOMATES VEYA BİBER SALÇASI, YETERİNCE TUZ VE KIRMIZI PUL BİBER.
HAZIRLANIŞI Yemeğimizi yapmaya başlamadan önce etimizi kuşbaşı doğrayıp güzelce yıkıyoruz. Sebzelerimizi de doğrayıp yıkadıktan sonra saç davamızı ocağı alarak içerisine kuyruk yağımızı koyuyoruz, kuyruk yağı güzelce eridikten sonra içerisine kuşbaşı doğradığınız kuzu etimizi ilave ederek suyunu bırakmasını bekliyoruz.
Etimiz suyunu saldıktan sonra kuyruk yağında güzelce kavuruyoruz,ardından üzerine biraz kaynar su ekleyerek etimizin pişiriyoruz. Etimiz pişmeye yakın üzerine sivri biber lerimizi kırmızı biberleri ekleyip güzelce kavuruyoruz. Biberleri kavurduktan sonra kabuklarını soyup doğramış olduğumuz domatesleri tava mızın içerisine ilave ederek pişmesini bekliyoruz.
Yaklaşık 10-15 dakika pişirdikten sonra saç tava yemeğimiz hazır Afiyet olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa