Fıstıklı Revani Tatlısının Tarifi - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

6 Mayıs 2020 Çarşamba

Fıstıklı Revani Tatlısının Tarifi

Merhabalar bugün sizlere fıstıklı revani tatlısı tarifini vereceğim? Belki de tatlı çeşitleri içerisinde yapımı en kolay olan tatlıdır. Şimdi tatlımızın şerbetini yaparak tarifimize geçelim.
ŞERBETİ İÇİN. 2 SU BARDAĞI TOZ ŞEKER, 2 SU BARDAĞI SU ve 1 DİLİM LİMON u bir tencerede 15-20 dakika kaynatıp soğuması için bir kenara alıyoruz. Şerbetini hazırladıktan sonra şimdi tatlımızın Kekini yapmaya başlayalım.
KEKİ İÇİN. 3 ADET YUMURTA, 1 SU BARDAĞI TOZ ŞEKER, 1 SU BARDAĞI SIVI YAĞ, 1 SU BARDAĞI SÜT, 1PAKET VANİLYA, 1 SU BARDAĞI UN, 1 PAKET KABARTMA TOZU, 2 SU BARDAĞI İRMİK, 1 ÇAY BARDAĞI FISTIK, 1 DİLİM LİMON, Tatlımızın kekini hazırlamak için yukarıda yazdığım sıralamaya göre bir kaba sırasıyla alarak güzelce karıştırıyoruz.
Ardından hazırladığımız karışımı fırın tepsisine alarak 180 derecede ısınmış fırında yaklaşık 50 dakika boyunca pişiriyoruz. Tatlımız kontrollü bir şekilde altı ve üstü güzelce kızardıktan sonra fırından çıkarıyoruz, daha önce tuttuğumuz şerbeti mizi tatlımızın üzerine eşit bir şekilde gezdirdikten sonra tatlımız şerbetini çekmesi için yaklaşık 1 saat boyunca dinlendiriyoruz.
Revani tatlısı ne kadar çok dinlendirilirse şerbetini daha iyi çeker ve lezzeti daha güzel olur şerbetini çektikten sonra tatlımızı servis edebiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa