Kayseri Yağlama Tarifi - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

8 Mayıs 2020 Cuma

Kayseri Yağlama Tarifi

Merhabalar bugün sizlere Kayseri yöresinin lezzetli yemeklerinden biri olan Kayseri yağlaması olarak bilinen nefis bir Pide tarifini vereceğim. Kayseri yöresinde gerek evlerde gerekse lokantalarda sıkça yapılan lezzeti tartışılmaz bir pidedir. Şimdi tarifimize geçelim.
HAMURU İÇİN YARIM KİLO UN, 1 TATLI KAŞIĞI KURU MAYA, 1 TATLI KAŞIĞI TOZ ŞEKER, 1 ÇAY BARDAĞI ILIK SÜT, 1 YEMEK KAŞIĞI SIVIYAĞ, 1 TATLI KAŞIĞI TUZ, YETERİNCE SU. Malzemelerimizi yukarıda yazdığım sıraya göre bir kaba alarak yoğuruyoruz. Hamurumuzu yoğurduktan sonra üzerine bir streç ile kapatarak yaklaşık 20-25 dakika mayalanması için dinlendiriyoruz. hamurumuz dinlenirken bizde pidemizin sosunu hazırlayalım. SOSU İÇİN
1 ÇAY BARDAĞI SIVI YAĞ, 2 ADET RENDELENMİŞ KURU SOĞAN, 500 GRAM DANA KIYMA, 1 YEMEK KAŞIĞI DOMATES SALÇASI, 1 YEMEK KAŞIĞI BİBER SALÇASI, 3 ADET DOĞRANMIŞ DOMATES, 3 ADET DOĞRANMIŞ SİVRİ BİBER, 1 TATLI KAŞIĞI TUZ, PUL BİBER, KARABİBER, Bir tavaya bir çay bardağı sıvı yağ ekleyerek yağımızı ısıtıyoruz ardından içerisine rendelenmiş kuru soğanı ilave ederek biraz kavuruyoruz. Srdından üzerine kıyma mızı ekliyoruz, 1 yemek kaşığı domates salçası 1 yemek kaşığı biber salçası 3 adet doğranmış domates ve 3 adet doğranmış biber ekleyerek kavuruyoruz.
Malzemelerimizi yağ da güzelce kavurduktan sonra son olarak üzerine baharatları ekleyip ocağımızın altını kapatıp sosumuz bir kenara dinlenmesi için alıyoruz. Sosomuz bir kenarda dinlenirken dinlenmesi için kenarı aldığımız hamurumuzu mandalina büyüklüğünde bezelere ayırarak oklava ile yufka larımızı pişireceğim tava büyüklüğünde açıyoruz. Yufka larımızı ince bir şekilde açtıktan sonra ocağa bir tava alarak açtığımız yufkaları tavada pişiriyoruz. Yufkaları pişirdikten sonra yufka larımızın üzerine hazırladığımız sosu,bir kat yufka bir kat sos olacak şekilde sırasıyla bir tepsiye diziyoruz. Yoğurduğunuz hamurumuzdan 10 adet yufka çıkardık, her bir yufkanın üzerine hazırladığımız sosu üzerine sürerek, üzerine başka bir yufka koyduk.
Yani bir kat yufka bir kat sos olacak şekilde hepsini tepsiye dizdikten sonra bir bıçak ile dörde böldük Kayseri yağlaması pidemiz hazır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa