Maraş Tava - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

5 Mayıs 2020 Salı

Maraş Tava

Merhabalar bugün sizler için yine nefis bir yemek tarifim var.
Bugün sizlere Maraş yöresine özgü lezzetli mi lezzetli bir yemek olan Maraş tava olarak bilinen yemeğin tarifini paylaşacağım. Yemeğimiz ana malzemesi kuzu kuşbaşı ve sebzelerden yapılmaktadır. Özellikle kalabalık sofralarının olmazsa olmaz yemeklerinden bir tanesidir.
1 KİLO KUŞBAŞI KUZU KOL, 5 ADET DOMATES, 3 ADET PATLICAN, 3 ADET PATATES, 3 ADET KIRMIZI BİBER 5 ADET SİVRİ BİBER, 4 DİŞ SARIMSAK, 1 TATLI KAŞIĞI TUZ, KİMYON, KARABİBER, PUL BİBER, 250 GRAM KUYRUK YAĞI. HAZIRLANIŞI Yemeğimizin tarifi gayet basit Yeter ki yemeğimizde kullandığımız malzemeleri istenilen ölçüde kullanmak. Öncelikle domates,biber,patates, patlıcan ve soğanlarımızı güzelce yıkadıktan sonra küp küp doğruyoruz, doğradığımız malzemeleri fırına atacağım tepsinin içerisine koyup güzelce karıştırıyoruz.
Ardından kuzu etimizi de aynı şekilde küp küp doğruyoruz ve sebzelerin üzerine güzelce eşit bir şekilde dağıtıyoruz. Etimizi de tepsimize koyduktan sonra üzerine sarımsak larımızı baharatları ve son olarak 250 gram kuyruk yağı mızı da ilave ettikten sonra üzerine 200 derecede ısınmış fırına koyuyoruz. Yemeğimizi fırına koyduktan sonra mutlaka 20 dakikada bir altını üstüne çıkaracak şekilde güzelce karıştırmamız gerekiyor. Yemeğiniz pişene kadar ortalama 3 veya 4 defa karıştırmamız gerekiyor, yaklaşık 50 veya 1 saat içinde yemeğiniz piştikten sonra afiyetle yiyebiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa