Tavuklu Pilav Tarifi - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

10 Mayıs 2020 Pazar

Tavuklu Pilav Tarifi

Merhabalar bugün sizler için yemek masalarının olmazsa olmazı gerek lezzeti ile gerekse görüntüsü ile muhteşem bir tavuklu pilav yapacağım. Yapımı oldukça pratik olduğu için herkesin rahatlıkla yapabileceği kolay bir pilavdır.
1) MALZEMELERİMİZ 2) SU BARDAĞI PİRİNÇ, 1) ÇAY BARDAĞI ARPA ŞEHRİYE, YARIM ÇAY BARDAĞI SIVI YAĞ, 3) SU BARDAĞI SU TAVUK SUYU, YARIM SU BARDAĞI SU, 4) ADET TAVUK BUT VEYA TAVUK GÖYSÜ, YETERİ KADAR TUZ, PULBİBER, PULBİBER. 2)HAZIRLANIŞI Öncelikle pilavımızı yapacağımız tencereye sıvı yağımızı ilave ediyoruz, üzerine arpa şehriye mizi ekleyerek iyice kavuruyoruz. Şeyriyelerimizi kavrulduktan sonra yıkamış olduğunuz pirincim izi ekliyoruz, pirinç ve şehriyeleri güzelce kavurduktan sonra üzerine 3 su bardağı tavuk suyu ve gerekirse 1 su bardağı su ekleyerek tencere mizin kapağını kapatarak bilincimizi pişiriyoruz.
Pirincimiz pişerken başka bir tencereye tavuk butlarını alarak üzerine biraz su ilave ediyoruz butları iyice haşladıktan sonra, but taki etleri elimizle hepsini kemikten ayırarak didikliyoruz. Ardından bir tavaya biraz sıvıyağ alarak kemiğinden ayırdığımız etleri üzerine tuz karabiber pulbiber ekleyerek biraz kavuruyoruz,sonra kavurduğumuz etleri bir kasesinin tabanına göz kararı alarak üzerine bir porsiyonluk pilav ilave ediyoruz.
Ardından kaseyi bir servis tabağına ters çevirerek tavuk üste pilav altta kalacak şekilde servis edebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa