El Emeği Göz Nuru Tığ Oyası Yazma Modelleri - Moda Hobi

Flaş Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsor

3 Haziran 2020 Çarşamba

El Emeği Göz Nuru Tığ Oyası Yazma Modelleri

Şarkılara konu olmuş oyalı yazmalar çeyiz geleneği içerisindeki varlıklarını tığ oyalı iğne oyalı biçemleri ile sürdürmeye devam ediyor. Kadınlarımızın el emeği göz nuru yazmalar pullu,  boncuklu, püsküllü, leylak, karanfil, lale, gül, kuş, balık gibi farklı motif ve biçemlerdeki tığ işi oyalarla daha uzun yıllar çeyiz geleneğin değişmez eşlikçisi olacak gibi görünüyor. Allı güllü desenli ve düz yazmalar süsleyen tığ işi oya modelleri zaman içinde aldığı isimlerle de her yıl kendi içinde yeni bir akıma öncülük ediyor.
Bunlarda en çok bilineni ise çarkı felek motifli tığ işi oya modeli sarı, kımızı ve mavi gibi canlı renkleriyle hala yazmaları süslüyor. Yine renkli iplerle yapılan bir yaprak ve bir çiçekten oluşan tığ oyası modelleri gerçekten de bakmaya değer. 
 
Son günlerde hayli talep gören sıralı tığ oyası modelleri yapımı oldukça zevki ve kolay olduğunu söyleyebiliriz. İki laleli tığ oyası modeli ise iç açan görüntüsüyle eminiz sizin de çok hoşunuza gidecektir. Yaprakları ve renkli çiçek motifleri ine ön plana çıkan çiçekli tığ oyası modeli bilhassa düz renk, yazmalarda uygulandığında çok daha şık ve güzel duruyor.
Ve son yıllarda ellerden nerdeyse hiç düşmeyen üç boyutlu boncuklu lale motifli tığ oyası modeli hayli göz alıcı ve gösterişli görünüyor. Şıklın temsilcisi haline gelen boncuklar tığ işi yazmalarda kullanıldığında ortaya gerçekten de birbirinden güzel oya modelleri çıkıyor. Yine halka boncuklu tığ oyası modeli de son yıllarda yazmalarda sıkça kullanılır oldu. 
 
Birde kaynanalılara atıfta bulunmak için isimlendirilmiş tığ işi oya modeli var ki;  sormayın gitsin. Adı ise kaynanadili tığ işi oya modeli doğrusu söylerken bile insanı gülümsetiyor. Kaynanalara atıfta bulunulan oya modelleri olurda gelinlere olmaz mı? Tabi ki var. 
 Tembel gelin tığ işi oya modeli gerçekten çok görünüyor. İsmi de kendi de hoş olan bir başkası ise horozibiği sıralı tığ işi yazma modeli hiç fena görünmüyor. Bir zamanlar dizisini izlediğimiz Hürrem sultanın adını almış Hürrem çiçeği tığ işi oya modeli gösterişli duruşuyla isminin hakkını veriyor.
Yazın yemeye doyamadığımız meyvelerden biri olan dut ise yazmaya işlendiğinde çok farklı durmuş. Genel de tek renkten yapılan dut oyası modeli düz ve desenli yemenilere işlenebiliyor. Yapraklı papatyalı tığ işi oya modelleri sarı beyaz ve yeşil yaprak detaylarıyla çok şık ve kolay bir örnek 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sponsor Bağlantılar

Anasayfa